Uudis

Kaval petuskeem: kelmid üritavad müügiportaalides su rahale näpud taha saada

Notariteni jõuab üllatavadis petuskeeme, kus petturid kasutavad ka digilahendusi, et raha välja petta.Foto: unsplash

Ostu-müügiportaalides levib uudne kelmusskeem. Seni on Ida-Harju politseijaoskonnale teada olevad juhtumid aset leidnud Okidoki keskkonnas.

Müüjaga võetakse ühendust WhatsAppi teel ning avaldatakse soovi tema pakutavat toodet soetada. Lepitakse kokku, et ostja tasub deposiidiga, kirjeldab politseijaoskond skeemi.

Ostjana esinev kelm saadab müüjale lingi, mis paistab logo järgi olevat seotud Okidokiga ,ning palub müüjal raha saamiseks enda krediitkaardi andmed sisestada.

Müüja saab teate, et sisselogimine ei õnnestunud ja ongi rahast ilma jäänud. “Tegemist on kavala skeemiga, mille ohumärke võib olla keeruline ära tunda,” nentis Ida-Harju politsei.

Alustada tuleks veebilehel kauplemise tingimustega tutvumisest. Deposiidiga tasumine tähendab, et raha jääb veebikeskkonna kontole hoiule kuni ostja on kauba kätte saanud ning kinnitab seda. Alles seejärel kantakse deposiitkontol olev summa müüja kontole.

Seega on esimene ohumärk antud skeemi puhul, et müüja saab raha kättesaamiseks lingi veel enne, kui on jõudnud kauba postitada.
Teiseks, undmatute linkide avamisel tuleb olla väga ettevaatlik.

Deposiidiga tasumise korral kantakse raha peale ostja kinnitust automaatselt müüja pangakontole, selleks ei ole vaja avada ühtegi võõra inimese poolt saadetud linki.

“Ja kui kahest eelmisest ei piisa, siis pea meeles: kui võõras küsib Sinu pangakaardi andmeid, võid kindel olla, et asi pole õige,” hoiatab politsei.

Link, millel raha saamiseks klikkida palutakse ning avanenud vorm, kuhu kaardi andmed märkida, näevad välja sellised (allikas: Ida-Harju politseijaoskond):

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.