Uudis

Kes arveid maksab, kui riik kutsub?

Kaitsevägi korraldab 17.-25. novembril lisaõppekogunemise Okas 2021.Foto: Scanpix

Valitsus otsustas kutsuda 1684 reservväelast lisaõppekogunemisele Okas 2021. Reservväelased, kelle üksus lisaõppekogunemisele kutsutakse, on kohustatud kutsele vastama ja minema viivitamatult õppusele. Lisaõppekogunemise Okas 2021 eesmärk on valmistuda ette võimalikeks ootamatuteks olukordadeks riigikaitses ning ühtlasi paigaldatakse riigipiirile ajutine tara. Seejuures on välja toodud, et julgeolekuoht Eestile puudub ja tegemist on harjutava õppekogunemisega.

Lisaõppekogunemine Okas 2021 kestab üheksa päeva, 17. kuni 21. novembrini. Selleks ajaks tuleb õppusele kutsutud inimestel panna valmis kõik vajalik ja korraldada transport kogunemiskohta.

Olgugi et paljud vastavad kutsele pikalt mõtlemata, võib jääda kripeldama mõte järgmise kuu arvetest ja mis juhtub palganumbriga, kui veidi üle nädala töölt eemal tuleb olla.

Okas 2021 toetused on suuremad kui tavaliselt

Vastavalt Eesti Kaitseväe lehel toodud infole saavad õppekogunemistel osalejad rahalist toetust. Alates 2018. aastast sõltub õppekogunemistel saadav toetus reservväelase ametikoha põhiliigist: sõdur saab 37 eurot, allohvitser 40 eurot ja ohvitser 50 eurot (bruto) päevas.

Lisaõppekogunemisel Okas 2021 on osalejate toetused aga suuremad: sõduritele 75, allohvitseridele 80 ning ohvitseridele 100 eurot päevas. See teeb 675 kuni 900 eurot üheksa päeva eest, millest arvutatakse maha maksud.

Lisaks saavad õppusele minejad küsida transpordi eest kompensatsiooni. Täpsemad tingimused on kirjas Eesti Kaitseväe lehel.

Arvete maksmine jääb ikka enda kanda

Okas 2021 osalejate toetus on märksa suurem kui see, mida makstakse tavapärastel reservväelaste õppekogunemistel, nii mõnegi jaoks on see isegi suurem palgaga teenitavast päevarahast. Need, kellel toetus sama aja palgaga ei võrdsustu, peavad aga mõtlema, kuidas nüüd oma isiklik eelarve paika saada.

Palgavahet Kaitsevägi kahjuks ei kompenseeri, kuna neil lihtsalt puuduvad selleks vahendid. Väga paljud tööandjad on siiski valmis kutsele vastanud reservväelastele palgavahe kinni maksma. Eeskujulikud ettevõtjad, kes oma panuse sellistel puhkudel riigikaitsesse annavad, on välja toodud Kaitseväe lehel.

Kui oled kutsutud lisaõppusele ja sinu ettevõtet siin nimekirjas ei leidu, tasub sellegipoolest julgelt oma ülemustelt küsida, kas nad oleksid nõus palgavahe kompenseerima.

Palgavahet on palju lihtsam kinni maksta suurettevõtetel, kellel on piisavalt töötajaid ja vahendeid, et töötaja töölt eemal oleku aeg katta. Väikefirmadel ei pruugi see aga niisama lihtne olla. Need töötajad, kelle päevaraha on suurem kui reservväelase päevatoetus, on majanduslikult sundolukorras. Ilmselt oleks üks lahendus kasutada selleks oma tasustatud puhkepäevi.

Seda, kas oled kutsutud lisaõppekogunemisele, saab kontrollida kaitseväekohustuslaste registrist www.kaitsevaeteenistus.ee.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.