Uudis

Kes vastutab Danske jama eest: taanlased avaldasid kaks kirja, Eesti inspektsioon peab seda eksitavaks

Lisatud Eesti üleskutse täielikuks avalikustamiseks

Eesti finantsinspektsioon on otsustanud, et Danske pank peab Eestist lahkuma.FOTO: Mihkel Maripuu, Postimees Grupp /Scanpix

Osana Taani ja Eesti finantsinspektsiooni vahelisest vaidlusest selle üle, kes pidanuks vastutama Danske Eesti filiaali rahapesualase järelevalve eest, avalikustas Taani finantsjärelevalve kaks kirja, aastatest 2009 ja 2013.

Eesti finantsinspektsioon avaldas kolmapäeva hilisõhtul vastuse, milles taunis materjali valikulist ja eksitavat avaldamist, ilma et Eesti pool oleks selleks nõusoleku andnud. Samuti kutsuti Taani kolleege üles avalikustama kõik Danske Banki järelevalvega seotud dokumendid.

Finantsinspektsioon kutsub käesolevaga Taani järelevalvet üles kaaluma võimalust avalikustada mõlema asutuse kõik Danske Banki puudutavad järelevalvealased dokumendid, sh kohapealsete kontrollide aruanded ja muud haldusaktid, samuti Taani ja Eesti finantsjärelevalve vahelise kirjavahetuse aastani 2015 seadusega lubatu piires,” seisis Eesti asutuse teates.

Esimene kiri: kõik tundub hästi

2009. aasta oktoobrist Eestist saadetud kirjas teavitati Taani järelevalvet Danske Eesti filiaalis läbiviidud kohapealsest inspektsioonist. Kuigi leiti mõningaid puudujääke rahapesuvastases kontrollis, leiti, et “filiaal on rahapesupesu vastase võitluse riskidest teadlik ning on rakendanud kõrgeimatele rahvusvahelistele standarditele vastavaid ning piisavaid meetmeid, mis on piisavad mitte-residentide äriga jätkamiseks.”

Pea neli aastat hiljem: tahame teha koostööd

Teine avalikustatud kiri on saadetud Taanist Eesti Finantsinspektsioonile 2013. aasta aprillis, milles Taani finantsjärelevalve märgib, et nende hinnangul oleks toona tekkinud kahtluste tõttu mõistlik viia Eesti filiaalis läbi kohapealne inspektsioon. DFSA lisas, et kui FI otsustab selle inspektsiooni läbi viia, on Taani järelevalve meeleldi nõus selles inspektsioonis osalema ning märkis, et kohale peaks tooma ka Danske kontserni vastavuse ja rahapesu tõkestamise eest vastutavad isikud.

DFSA teatas, et kuivõrd FI poolt 2014. aastal läbi viidud inspektsioonide tulemusena oli Danske sunnitud loobuma oma mitte-residentide äri portfellist, siis on see ka tõendus sellest, et FI-l oli olemas pädevus panna lõpp filiaalis toimunud rikkumistele ning ei olnud seega sõltuv DFSA poolt Taanis tehtavatest toimingutest. “See asjaolude käik peegeldab vastutuste jagunemist nõnda nagu on ette nähtud Euroopa Liidu legislatsioonis,” lisas DFSA.

Taani finantsministeerium uuris DFSA-lt, kas oleks võimalik avaldada kaks FI ja DFSA vahel vahetatud kirja. Kuna Taani valitsuse juures asuv õigusnõunik märkis, et nende kirjade avaldamine antud olukorras ei rikuks DFSA konfidentsiaalsuskohustust, otsustas DFSA need avaldada, teatas DFSA.

Vastav ingliskeelne uudis ja kirjad Finanstilsyneti kodulehel

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses