Keskerakond koondab inimesi ja tõmbab rahasid koomale, edaspidi panustatakse vabatahtlikele

Keskerakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid ütles, et edaspidi hakatakse rohkem ära kasutama vabatahtlike potentsiaali.Foto: Scanpix / Tõnismäe / Postimees

Keskerakonna keskkontor plaanib erakonna kulusid kokku tõmmata. Esialgu koondatakse 24 inimest.

See on väga suur osa partei töötajaskonnast – edaspidi jääb erakonna palgale neli inimest, vahendas uudisteagentuur BNS.

“Olukorrad muutuvad, vastavalt sellele peab ka ühing muutuma. Mõni aeg tuleb nüüd need tööd, mis tehti ära palga eest, korraldada teisiti ja kaasata varasemast rohkem oma seni varjatud vabatahtlikku potentsiaali,” ütles erakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid

Ta lisas, et erakonnas on ligi 15 000 liiget. “Me tuleme kulude optimeerimisega ka tänasest olukorrast välja,” rääkis ta.

Keskerakonna finantsseis pole kiita

Uus aasta algas Keskerakonnale pauguga – partei sai kriminaalkahtlustuse mõjuvõimuga kauplemise eest. Väidetavalt leppisid partei peasekretär Mihhail Korb ja ärimees Hillar Teder kokku, et suurärimees annetab enne kohalikke valimisi Keskerakonnale kuni miljon eurot.

Selle eest aga aitab peasekretär kaasa, et Tederi arendatav Porto Franco keskus saaks sobiva hinnaga võimaluse juurdepääsuteede rajamiseks. Praeguseks on Korb peasekretäri kohalt taandunud.

Kui Keskerakond süüdi mõistetaks, ootaks ees rahaline karistus mõjuvõimuga kauplemise eest. Kui palju täpselt, see pole selge – rahalise karistuse piirid ulatuvad 4000 eurost 16 miljonini.

Kui aga Keskerakond peaks kohtus süüdi jääma, tuleb neil raha välja käia märksa rohkem. Nimelt on partei praegu katseajal seoses Savisaare protsessiga. Kui erakond katseajal uue kuriteo toime paneb, tuleb parteil välja käia 250 000 eurot.

Parteil on aga hulganisti muid rahalisi kohustusi. Näiteks otsustas erakondade rahastamise järelevalve komisjon üle-eelmisel aastal, et partei peab reklaamiärimehe ja partei pikaajalise reklaamimeistri Paavo Pettai firmale maksma enam kui miljon eurot keelatud annetust tagasi.

Eelmisel aastal aga vaieldi kohtus selgeks, et Keskerakond peab juba aastaid tagasi tehtud sularahaskandaalis tagasi maksma 110 000 euro jagu keelatud annetusi. 2014. aasta algusest 2015. aasta suveni tehti erakonna kontole sissemakseid partei sularahakassa arvelt, mille taust oli segane.

Kõige tipuks ootavad peagi ees kohalikud valimised, millega kaasnevad suured kampaaniakulud – mõistagi on Keskile oluline ainuvõimu säilitamine Tallinnas, ent ka mujal –, sealt edasi 2023. aasta riigikogu valimised.

Tööjõukulude kokku tõmbamine on selle juures üsna loogiline – kui sirvida erakondade rahastamise järelevalve komisjonile esitatud aruandeid, siis tuleb välja, et mullu kulutas Kesk umbes miljoni, sellest ligikaudu pool läks tööjõukuludeks.

Arvestades, et Keskerakond on võimul Tallinnas ning ilmselt saab hulga ministrikohti ka järgmises valitsuses, pole ilmselt välistatud, et osa seni partei heaks töötanud inimesi võivad saada tööd näiteks poliitiliste nõunikena.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.