Uudis

Keskpank enam raha juurde ei trüki ja tõstab intresse juulis 0,25 protsenti

Juulis ootab ees 0,25 protsenti intresside tõusu.Foto: Canva

Euroopa Keskpank (ECB) otsustas neljapäevasel rahapoliitika nõukogu istungil jätta intressimäärad muutmata, kuid kinnitas, et tõstab neid juulis 0,25 protsendi võrra, lõpetades samal ajal ka varaostuprogrammi.

Keskpank nentis, et kiire inflatsioon on suur katsumus ja rahapoliitika nõukogu annab endast kõik, et tuua see keskpikas plaanis tagasi kaheprotsendise eesmärgi juurde.

Mais kiirenes inflatsioon energia- ja toiduhindade kallinemise tõttu taas märkimisväärselt. Keskpank märkis, et inflatsioonisurve on laienenud ja muutunud intensiivsemaks; jõudsat kasvu näitavad paljude kaupade ja teenuste hinnad.

Inflatasioon jätkub, kuid selle peaks meetmetega ohjesse saama

Prognoosi kohaselt püsib inflatsioon ebasoovitavalt kiire veel mõnda aega, kuid energiakulude alandamine, pandeemiaga seotud tarnehäirete lõdvendamine ning rahapoliitika normaliseerimine peaks kallinemist ohjeldama.

Keskpanga ennustuse kohaselt kiireneb euroala inflatsioon 2022. aastal 6,8 protsendini, kuid taandub 2023. aastal 3,5 protsendini ja 2024. aastal 2,1 protsendini. Kui välja jätta energia- ja toiduhinnad, peaks inflatsiooniks kujunema tänavu 3,3 protsenti, järgmisel aastal 2,8 protsenti ja ülejärgmisel 2,3 protsenti.

Nõukogu toonitas, et Venemaa õigustamatu agressioon Ukrainas rõhub majandust nii Euroopas kui mujal. Konflikt häirib kaubandust, viies materjalide nappuseni, ja panustab kõrgetesse energia- ja toormehindadesse. Need asjaolud rusuvad kindlustunnet ja pärsivad kasvu, eriti lühiajalises plaanis. Majandusel on aga siiski täidetud tingimused kasvu taastumiseks, sealhulgas piirangumeetmete kadumine, tugev tööturg, eelarveline tugi ja pandeemia ajal kogunenud säästud, märkis keskpank.

Septembris võib ees oodata veel järsem tõus

ECB nõukogu analüüsis põhjalikult tingimusi, mis peavad vastavalt nõukogu juhistele olema täidetud enne intressimäärade tõstmist. Analüüsi tulemusel järeldati, et need tingimused on täidetud.

Sellest lähtuvalt kavatseb ECB nõukogu tõsta intressimäärasid juulikuusel rahapoliitika nõukogu istungil 25 baaspunkti võrra. ECB nõukogu teatel tõstetakse intressimäärasid taas septembris ja tõstmise määr sõltub inflatsiooni väljavaatest. Kui väljavaade püsib endine või halveneb, on septembrikuusel kohtumisel kohane järsem tõus, teatas ECB.

Järkjärguline, kuid püsiv intressimäärade tõstmine on eelduste kohaselt asjakohane ka pärast septembrit, märkis nõukogu. Vastavalt nõukogu kaheprotsendisele inflatsioonieesmärgile, sõltub tempo, mil nõukogu oma rahapoliitikat kohandab, laekuvatest andmetest ja hinnangust inflatsiooni arengule.

ECB rõhutas ühtlasi, et on valmis kohandama kõiki oma rahapoliitilisi instrumente, et tagada inflatsiooni stabiliseerumine kahe protsendi juures keskpikas plaanis.

Kui soovid rohkem infot

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.