Uudis

Keskpank: tööandjad tunnetavad tööjõupuudust

Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.Foto: Eesti Pank

Kindlustunde uuringute põhjal on tööhõive edasise kasvu suhtes optimistlikumaks muutunud ka tööandjad, kes juba tunnetavad suurenenud tööjõupuudust, ütles Eesti Panga ökonomist Orsolya Soosaar.

Statistikaameti andmetel oli tänavu esimeses kvartalis tööjõus osalemise määr 70,7 protenti, tööhõive määr 65,7 protsenti ning töötuse määr 7,1 protsenti; seejuures oli töötuid 48 700, mis on 13 500 võrra rohkem kui aasta tagasi samal ajal.

“Töötuse määr oli selle aasta esimeses kvartalis 7,1 protsenti ja võrreldes eelneva kvartaliga tööpuudus kahanes. Vähem rõõmustav on, et samal ajal oli tööga hõivatud inimesi vähem kui mullu ja väiksema töötuse taga oli inimeste madalam tööturul osalemise aktiivsus,” ütles Soosaar keskpanga pressiteates.

Soosaar märkis, et statistikaameti andmetel oli tööga hõivatuid aasta varasemaga võrreldes 4,4 protsenti vähem ning tööhõive kahanes võrreldes eelmise kvartaliga hooajalisi tegureid arvesse võttes. “Ühtlasi oli tööga hõivatud vaid 640 000 inimest ehk vähem kui mullu teises kvartalis, kui kriis avaldas tööturule väga tugevat mõju,” nentis ökonomist.

“Maksu- ja tolliameti andmed deklareeritud palka saanute kohta näitasid seevastu esimeses kvartalis stabiilset olukorda ning ka registreeritud töötute arvu kasv oli väiksem kui tööjõu-uuringus täheldatud hõive kahanemine. Küsitlusel põhinev tööjõu-uuring võib seega hõivet esimeses kvartalis veidi alahinnata,” tõi Soosaar välja.

Ökonomisti sõnul mõjutasid tööturgu koroonaviiruse kriisi uus laine aasta alguses ja nakkuse leviku tõkestamiseks seatud uued piirangud. “Juba viiruse esimese laine ajal nägime, et Eesti tööturg on paindlik ja võrreldes teiste riikidega tõmmati töökohti majandusliku tagasilöögi mõjul koomale ulatuslikumalt. Piirangute leevendamine eelmisel nädalal ning paljude piirangute tühistamine täna peaks aga tööhõive taas tõusule pöörama,” lisas ta.

“Võrreldes eelmise suvega toetavad sellel kevadsuvel nii majanduse kui ka tööturu taastumist hoogustuv väliskaubandus, majapidamiste suurenenud säästud ja vaktsineerituse kasvu mõjul suurenenud kindlustunne tuleviku suhtes,” prognoosis Soosaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.