Ketiapteegid panid protestiks homseni uksed kinni. Kas see on ka seaduslik?

Apteegireformi protestimiseks detsembri keskel uksed sulgenud Benu apteek Tallinnas Põhja puiesteel.Foto: Geenius

Eesti Apteekide Ühendusse kuuluvad suured Apotheka, Benu, Euroapteegi ja Südameapteegi ketid andsid teada, et sulgevad protestiks apteegireformi vastu täna kell 14 oma uksed kuni homseni. Vähemalt üks streikiv apteek on aga läinud õigusaktidega vastuollu.

Eile otsustas riigikogu tagasi lükata plaani apteegireformi tühistamiseks, ehkki plaan ise valmis koalitsioonierakondade koostöös. Eesti Apteekide Ühenduse juht Timo Danilovt ütles pressiteates, et eilne hääletus riigikogus äärmiselt kahetsusväärne ja inimeste vajadusi mittearvestav.

“Igal otsusel on tagajärg. Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud,” rääkis Danilov.

Apteekide ühenduse hinnangul tähendaks apteegireformiga edasiminemine praegusel kujul, et rida apteeke suletakse. Selleks otsustatigi teha aktsioon ning apteegid ajutiselt sulgeda, et ühenduse sõnul näidata, mida apteegireform tähendab.

Ravimiamet on kokku pannud nimekirja kõikidest apteekidest, mis on täna eeldatavasti avatud. Selle leiab ameti kodulehelt.

Keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik nimetas ettevõtmist riigikogu ees hirmutamiseks. “See on enda soovitud muudatuste jaoks surve avaldamine, mida on tehtud siin ka allkirjade kogumisel ja muul viisil,” ütles ta.

Kas see on ka seaduslik?

Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots ütles täna, et apteegiketid on konkurentsireeglite mõttes libedal jääl, vahendas BNS. “Kindlasti on tegemist kahetsusväärse juhtumisega, konkurentsiseaduse mõistes libedal jääl kõndimisega. Kokkulepitud tegevus on igat pidi taunitav,” ütles Ots pressikonverentsil.

Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp ütles Geeniusele, et tulenevalt seadusest peavad ketiapteegid meid teavitama ettekavatsetud sulgemisest, mis kestab enam kui nädala.

“Seega tänasest streigist ei pea meid teavitama,” ütles ta. Inimeste tervisele võimaliku kahju ärahoidmiseks ja sammude planeerimiseks oleks see olnud siiski peadirektori arvates hädavajalik.

“Omalt poolt peavad suletud ketiapteegid andma tarbijatele kirjalikus teates teada, kus asub neile lähim avatud apteek ja edastama info lahtiolekuaegade kohta,” lisas Raudsepp. Sellised nõuded paneb paika sotsiaalministri määrus “Apteegiteenuse osutamise tingimused ja kord”, mida apteekidel järgida tuleb.

Geenius avastas aga näiteks Tallinnas Põhja puiesteel oleva Benu apteegi raudvõrelt sellise sildi, mis küll annab teada, et apteek on kinni, ent ei juhata lähima avatud apteegini, vaid annab lihtsalt lingi ravimiameti kodulehele:

Sulgemisteade Benu apteegi ees Põhja puiestee Rimi juures.Foto: Geenius

“See konkreetne teade ei vasta õigusaktile,” kinnitas ravimiamet.

Puudulik on teade ka Saare Selveri Südameapteegi juures:

Suletud Saare Südameapteek.Foto: Geenius

Samas juhatab näiteks Tallinna Viru keskuse Apotheka juures olev silt võimalikud ostjad õigesti lähima avatud apteegini.

Täiendatud 16:20 – lisatud veel üks näide nõudeid eiravast apteegist ning konkurentsiameti juhi seisukoht

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.