Kinnisvarafirma: ilma 10 000 välisehitajata ei jaksaks keegi Eestis uut korterit osta

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul pigistavad kiirelt kasvanud ehitushinnad arendajate kasumit ja peatselt jõuab tõus ka uute korterite ja majade hindadesse.

Välisehitajad hoiavad sektorit käigus

Vahter ütleb, et ehituses väheneb praegu peamiselt arendajate ja peatöövõtjate kasumimarginaal. Samas suureneb alltöövõtjate kasum, sest neil on töömehed ja nad saavad sellega tingimusi dikteerida. Ehitajatel endal on aga Vahteri sõnul praegu nii palju tegemist, et palka võib julgelt küsida.

“Kui meil poleks praegu kümmet tuhandet välisehitajat, siis oleks ehitushind juba lõhki ja keegi ei jaksaks uut korterit osta,” lisas Vahter.

Kallinemine on jõudmas ostjani

“Reaalne ehitushinna tõus jõuab varsti ka uute korterite ja majade hindadesse. Tallinnas ei ole enam praeguste kulude juures arendajal võimalik uut korterit alla 2000 euro ruutmeeter müües kasumisse jääda,” hoiatas Vahter ja lisas, et ka näiteks elementmaja tellimise hind on 20 – 25 protsenti tõusnud.

Ta lisas, et kui siiamaani planeerisid arendajad oma kasumiks 20 protsenti, siis nüüd on juba kümme väga hästi saadud. “Hinna all hoidmiseks optimeeritakse, kust saadakse, ja üritatakse näiteks kasutada odavamaid materjale,” selgitas Vahter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.