Koalitsioonileppe kiirülevaade: kõik olulised otsused, mis lähiaastatel su rahakotti hakkavad mõjutama

Kaja Kallase uus valitsus plaanib tulu- ja käibemaksu tõusu.Foto: Postimees/Scanpix

Täna sai selgeks, et uue valitsuse moodustavad Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond ning koos sellega avalikustati ka koalitsoonilepe. Rahageenius toob leppest välja kõige olulisemad otsused, mis inimestele raha juurde toovad või vähemaks võtavad.

Esiteks on praeguseks selge, et käibemaks tõuseb 2024. aastal 2 protsendipunkti võrra ja tulumaks 2025. aastal 2 protsendipunkti võrra. Kuigi täna räägiti korra ainult üksikisiku tulumaksu tõusmisest, siis koalitsioonileppes on selgelt kirjas, et tõuseb ka ettevõtte tulumaks ning mõlemad tõusevad 22%-ni.

Koos tulumaksu tõstmisega kaob ära ka niinimetatud maksuküür ja inimestele hakkab kehtima ühtne tulumaksuvabamiinimum, milleks on 700 eurot.

Automaks hakkab kehtima 1. juulist 2024. Mis kujul ja mis suuruses, pole veel selge.

Ühtlasi on leppes kirjas, et uus valitsus kaotab 2024. aastast ära täiendava maksuvaba tulu laste, abikaasa ning eluasemelaenu intresside eest. See tähendab, et kodulaenu intresside eest tuludeklaratsiooniga enam raha tagasi ei saa.

Üldsõnalised lubadused

Koalitsioonileppes märgitakse, et uus valitsus annab võimaluse kohalikele omavalitsustele kehtestada ka kohalikke makse.

Üldsõnaliselt on kirjas ka see, et valitsus plaanib suurendada hasartmängudest laekuvat riigi maksutulu, kuid konkreetsetest numbritest juttu pole. Alkoholi- ja tubakaaktsiisi kohta on kirjas, et “tervisepahede maksustamist jätkatakse”.

Leppes on öeldud, et uus valitsus muudab ka perehüvitiste seadust, et “suunata raha õiglasema ja kulutõhusama toetussüsteemi loomiseks”.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.