Uudis

Kodulaenu harjumuspärane kuumakse on ilmselt kohe varsti veidi kõrgem

Eestis on suurim inflatsioon kogu Euroopas.Foto: Canva

Kuue kuu Euribor tõusis reedel neljapäevaga võrreldes 0,018 protsendipunkti -0,078 protsendini. Enamus Eesti inimeste kodulaenud on seotud kuue kuu euriboriga.

Pankadevahelise rahaturu intressinäitaja Euribor on seotud Euroopa Keskpanga (ECB) baasintressidega.

ECB otsustas 14. aprilli rahapoliitika nõukogu istungil jätta intressimäärad muutmata ja kinnitas, et viimasest istungist alates laekunud andmed toetavad otsust lõpetada varaostuprogramm tänavu kolmandas kvartalis. 

Keskpank jättis istungil püsivõimaluse intressimääraks -0,50 protsenti, põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimääraks 0,00 protsenti ja laenamise püsivõimaluse intressimääraks 0,25 protsenti.

Intressimäärade trajektoori määrab jätkuvalt nõukogu ja selle strateegiline eesmärk stabiliseerida inflatsioon keskpikas vaates 2 protsendi tasemel. 

Keskpenk arvestab inflatsiooniga

Keskpank eeldab, et sümmeetrilise 2-protsendise inflatsioonieesmärgi toetamiseks jäävad intressimäärad senisele tasemele seni, kui inflatsioonimäär on jõudnud aegsasti enne ettevaateperioodi lõppu püsivalt kahe protsendini ja jääb sellele tasemele ettevaateperioodi ülejäänud aja jooksul. Samuti kuni keskpank leiab, et baasinflatsioon on piisavalt tugevnenud, et inflatsioon keskpikas plaanis 2 protsendi juures püsiks.

Nõukogu toonitas oma avalduses, et Venemaa agressioon Ukrainas põhjustab üüratuid kannatusi ja mõjutab ka majandust, nii Euroopas kui kaugemal. “Konflikt ja sellega seotud ebakindlus pärsivad ettevõtete ja tarbijate kindlustunnet. Kaubandustõrked viivad uute materjalide ja sisendite puudujääkideni. Tõusvad energia ja kaupade hinnad vähendavad nõudlust ja hoiavad tagasi tootmist. Majanduse areng sõltub konklikti arengust, praeguste sanktsioonide mõjust ja võimalikest täiendavatest meetmetest,” nentis nõukogu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.