Kodulaenu intress võib uute karmide nõuete tõttu peagi üles minna

SEBFoto: Mihkel Maripuu/Postimees/Scanpix

Eesti Pank karmistab Swedbanki ja SEB riskiarvestust, mis võib tähendada klientidele kõrgemat laenumarginaali.

Alates 30. septembrist peavad Swedbank ja SEB Pank riskivarade hindamisel arvestama hüpoteeklaene vähemalt 15protsendise riskikaaluga. Riskikaalu alampiiri kehtestamisega soovib Eesti Pank tagada, et pankadel oleks eluasemelaenudega seotud riskide katteks piisavalt kapitali, teatas keskpank.

SEB kommunikatsioonijuht Evelin Allas ütles Geeniusele, et uudis on üsna värske, nii et selle mõju vajab põhjalikumat kaalumist. Küll aga nentis ta, et piirangute laiem mõte üldiselt on turu jahutamine. “Klientide jaoks võib see tähendada eluasemelaenude marginaali võimalikku tõusu,” rääkis ta.

Pankadele toobki muudatus peamiselt kaasa selle, et eluasemelaenude jaoks tuleb hoida senisest enam kapitali, lisas Allas.

Swedbankist kodulaenu võtvate klientide tingimusi see uudis aga panga eluasemelaenude valdkonnajuhi Anne Pärgma sõnul otseselt ei mõjuta, sest pank arvestab juba riskikaalu nõutud määras.

“Uute kinnisvaraga tagatud kodulaenude keskmine marginaal on 2,2%. Marginaal sõltub laenuvõtja varasemate laenukohustuste täitmise korrektsusest, finantsharjumustest, sissetulekust ja laenusummast. Keskmiselt võetakse kodulaen kuni 23 aastaks,” lisas Pärgma.

Keskpank õhutab konservatiivsusele

Eesti Pank teatas enda värske otsuse selgituseks, et kiire palgakasvu ja inimeste tugeva kindlustunde mõjul on eluasemelaenude aastakasv viimase kahe aasta jooksul püsinud üsna kiire – umbes 7 protsenti.

Kuna kliendid on eluasemelaenude tagasimaksmisega hästi hakkama saanud ja viimaste aastate laenukahjumid olnud väga väikesed, on suuremad pangad hinnanud ka riskide katteks kapitali hoidmise vajadust aina väiksemaks.

Kui Eesti majanduskeskkond peaks halvenema, võivad laenukahjumid aga märgatavalt suureneda. Seetõttu peab Eesti Pank oluliseks, et pankade kapitaliseeritus ei väheneks, märkis keskpank.

Muudatused puudutavad Eestis Swedbanki ja SEB Panka, kes kasutavad riskivarade hindamiseks sisemudeleid, mille puhul riskiarvestust mõjutab oluliselt varasem laenukahjumite maht.

Teised kommertspangad kasutavad Eestis lihtsamat standardmudelit ning neile uus nõue ei laiene.

Eluasemelaenudega seotud riskide maandamiseks kehtivad pankadele veel kolm nõuet: laenusumma võib olla kuni 85 protsenti tagatiseks oleva kinnisvara väärtusest, laenusoovija kõik igakuised laenu- ja liisingumaksed kokku võivad moodustada kuni 50 protsenti tema netosissetulekust ja eluasemelaenu võib anda kuni 30 aastaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.