Kogumispensionite seaduse muutmise eelnõu saadeti esimesele lugemisele, mis võimaldab pensioni sissemakse määra suurendada

Pensioni maksemäära saab varsti ilmselt suurendama hakata.Foto: Scanpix

Riigikogu rahanduskomisjon toetas kogumispensioniseaduse muutmist, mis pakub lisavõimalusi pensionikogujatele ja lubab teha II sambasse senise 2 protsendi asemel sissemakseid määras 4 või 6 protsenti.

Rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis, et vaikimisi jääb kehtima senine 2-protsendiline makse määr. „Uus makse määr rakendub alati 1. jaanuarist 2025 ja avaldus peab olema esitatud hiljemalt eelneva aasta 30. novembriks. Makse määra võimalik muuta kord aastas,“ selgitas Kokk.

„Makse määra tõstmine on vabatahtlik ja iga pensionikoguja saab ise otsustada, kas pensioniks rohkem koguda või mitte,“ ütles Kokk. Ta lisas, et konkreetse isiku valik teiste pensionikogujate heaolu sisuliselt ei mõjuta, võrrelduna kehtiva olukorraga, kus makse määra tõsta polegi võimalik. Väike pikaajaline positiivne mõju võib tekkida teiste pensionikogujate jaoks tänu valitsemistasu kiiremale vähenemisele.

Kokk märkis, et eelnõus esitatud muudatustega soovitakse tõsta tuleviku pensioni ja palga suhet võrreldes sellega, milliseks see prognooside kohaselt kujuneks, kui süsteemis muudatusi ei tehtaks. „Riigi keskmise pensioni minimaalne eesmärk on, et 40-aastase staažiga mediaanpalka saava inimese pensioni suhe netomediaanpalka oleks vähemalt 50 protsenti,”

Sotsaalmaksu arvelt pensionisambasse lisatavat protsenti eelnõu ei mõjuta

Rahanduskomisjoni aseesimees Jaak Aab märkis, et sotsiaalmaksu arvelt tasutavat 4 protsenti makset I pensionisambasse eelnõu ei puuduta. Suuremate sissemaksete tegemine II sambasse ei avalda mõju I sambas teenitavatele pensioniõigustele ega I samba eelarvele.

Kõrgem makse määr võimaldab osaliselt tasandada ka varasema II sambast raha väljavõtmise mõju tulevasele pensionile. Kui II sambast lahkunu otsustab kümne aasta pärast uuesti sambaga liituda ja valib seejuures kõrgema sissemakse määra, tekib tal eelkõige sõltuvalt sissemakse suurusest ja järelejäänud kogumisperioodist võimalus vahepealsest raha väljavõtmisest tekkinud pensioni kaotus uuesti tasa teenida.

Seadus on planeeritud jõustuma 1. jaanuaril 2024, mil saab hakata esitama avaldusi makse määra tõstmiseks. Kõrgemaid makseid saab nii tegema hakata kõige varem 1. jaanuarist 2025. 

Rahanduskomisjon otsustas saata valitsuse algatatud kogumispensionide seaduse ja väärtpaberite registri pidamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (711 SE) riigikogu täiskogu istungile 9. novembril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.