Neljapäeval andis valitsuse kabinetinõupidamisel tervise- ja tööminister ülevaate OECD ja Euroopa Komisjoni analüüsist, milles selgus, et Eesti tööturuteenuste pakkumise süsteem on üldjoontes efektiivne, kuid kõik abivajajad ei jõua töötukassasse.
Sotsiaaldemograafilistest arengutest, regionaalsetest erisustest ja oskuste mittevastavusest tingitud väljakutsetele paremini vastamiseks on plaanis muuta tööturuteenuste ja toetuste seadust ning esitada selle väljatöötamiskavatus valitsusele aasta lõpuks.
„On oluline, et tööturul abi vajavad inimesed jõuaksid töötukassasse, kus on nende toetamiseks lai valik teenuseid. Samuti tuleb parandada osapoolte koostööd, sest tööturuga nõrgemalt seotud inimeste kaasamiseks on tööturuteenuste kõrval vaja ka sotsiaalteenuseid või muud tuge riigilt ja omavalitsustelt. Eesti tööturuteenuste õiguslik raamistik peaks olema lihtsam ja koostöö teenuste osutamisel tihedam,“ ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.
Ülevaates toodi OECD vastvalminud analüüsilst esile, et tööturuteenuseid on arvukalt ja teenuste pakett on piisav, kuid süsteem on killustatud erinevate õigusaktide vahel ning ülemäära keerukas. Teenuste õiguslik korraldus tuleks üle vaadata ning kaaluda teenuste väljatöötamisel erinevate institutsioonide vahel koordinatsiooni tõhustamist.
Samuti on oluline, et paremini võiks olla tööturuteenustega sihitatud nõrgalt tööturuga seotud sihtrühmad ehk inimesed, kes on valmis töötamiseks, kuid ei tööta üldse või töötavad madalapalgalistel, ajutistel või lühiajalistel töökohtadel.
See tähendab, et kõik, kes tööturuteenuseid vajaksid ja seeläbi paremaid tulemusi tööturul võiksid saavutada, ei jõua töötukassasse.