Kõik, mida me teame plaanitavast pensionireformist

Mitmed siseministeerumi juhid said korraliku preemia. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix

Praeguseks teab ilmselt enamik inimesi, et tulevikus saab enda teise samba pensionifondist raha välja võtta. Tegime ülevaate kõigest, mis seni teada.

Millal raha välja võtta saab?

Esimene osamakse tehakse 2021. aasta 1. jaanuarile järgneval esimesel tööpäeval. Selleks tuleb avaldus teha juba 2020. aasta 1. augustiks.
Edaspidi kehtivad raha väljavõtmise avalduste esitamisel samad tähtajad, mis praegu pensionifondi osakute vahetamisel: avaldus tuleb esitada vähemalt kuu aega enne avalduse realiseerimise kuupäeva (vastavalt novembri, märtsi või juuli lõpuks).

Kuidas ma raha kätte saan?

Raha makstakse välja pensionifondi osakute vahetamise kuupäevadel: 1. jaanuarile ja 1. maile järgnev esimene tööpäev ning 1. september või sellele järgnev esimene tööpäev.

Raha makstakse välja ühe aasta jooksul. Esialgne plaan on, et kui kogutud summa ei ületa 10 000 eurot, makstakse raha välja ühe osamaksena. Kui kogutud summa on suurem, tehakse esimene osamakse 10 000 euro ulatuses ja ülejäänud raha makstakse välja kahe järgmise osamaksena.

10 000 piir pole siiski lõplikult paigas, see otsustatakse kindlalt ära valitsuskabineti 12. septembri 2019 nõupidamisel pärast rahandusministeeriumi täiendavat analüüsi.

Kas ma saan välja võtta ainult osa rahast?

Ei, kui inimene soovib pensioni kogumise ajal oma II samba raha välja võtta, siis peab ta võtma välja kõik pensionisäästud.

Mis maksud välja võttes maha lähevad?

Kui inimene võtab II sambasse kogutud raha välja, tuleb tasuda tulumaks.

Kas ma pean selleks eraldi avalduse tegema?

Jah. Inimesed, kes on juba II sambaga liitunud, jäävad vaikimisi II sambaga liitunuks ja noored, kes sisenevad tööturule, liituvad vaikimisi II sambaga.

Kui ma raha välja ei võta, siis mis saab?

Ka edaspidi koguneb siis II sambasse 2% palgast, millele riik lisab omalt poolt 4%.
Inimesed, kes omal ajal II sambaga ei liitunud (sündinud 1982 või varem), saavad õiguse liituda. Vanuselisi piiranguid ei seata (sissemakseid ei tehta, kui inimene saab juba II sambast pensionit).

Kas ma saan teise sambasse kogumise lõpetada, aga raha mitte välja võtta?

Kui inimene ei soovi II sambas pensioni koguda, saab ta vastava avalduse esitamisega selle lõpetada või maksete tegemisega üldse mitte alustada.
Kui inimene lõpetab maksete tegemise II sambasse, jääb tema seni kogutud raha pensionifondi, kus seda edasi investeeritakse, kuni ta ei ole otsustanud raha pensionifondidest välja võtta.

Mis juhtub, kui ma raha investeerimiskontole suunan?

Võimalusega raha II sambast juba pensioni kogumise ajal välja võtta kaasneb võimalus II samba raha investeerimiskontole kanda.
Kuidas täpselt ning kui palju (ehk kas riik jätkab 4% lisa maksmist), pole praegu veel selge. Valitsus kaalub erinevaid variante.

Kui ma raha välja võtan, kas siis ma saan tulevikus uuesti teise sambaga liituda?

Jah, kui inimene on raha II sambast välja võtnud, on tal õigus II sambas uuesti raha koguma hakata. Selline õigus tekib tal, kui II sambast väljumisest on möödunud 10 aastat. Oma õiguse kasutamiseks tuleb tal esitada vastav avaldus.

Kui inimene on II sambaga uuesti liitunud ja sinna raha kogunud, on tal sambaga uuesti liitumisest 10 aasta möödumisel veel korra õigus soovi korral kogutud raha välja võtta. Raha väljavõtmisega lõpeb ka maksete tegemine II sambasse.

Kui pensionikoguja on II sambast raha kaks korda välja võtnud, siis sambaga uuesti liituda ja makseid teha ta enam ei saa. Seega ei kogune talle II sambasse enam raha ja pensionieas jääb talle üksnes I samba pension.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.