Uudis

Kokkulepe olemas: teise samba kaotamise arvelt tuleb pensionitõus

Martin HelmeFoto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Koalitsioonierakondade esindajad leppisid esmaspäeva õhtul toimunud kohtumisel kokku, et pensionireform tuleb ühes osas, mis reguleerib nii teisest pensionisambast lahkumise kui ka kogutud raha väljamaksmise, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Samuti lepiti kokku, et raha, mis vabaneb, kui inimesed lahkuvad teisest pensionisambast, kasutatakse pensionite erakorraliseks tõstmiseks, lisas ERR.

Iga inimese palga pealt makstakse sotsiaalmaksu 33 protsenti. Sellest 20 protsendipunkti läheb riiklike pensionide maksmiseks. Kui inimene on liitunud teise pensionisambaga, siis maksab ta oma palgast kaks protsenti pensionifondi.

Riiklikult suunatakse sinna lisaks veel neli protsendipunkti sotsiaalmaksust, nii et selle inimese tulust võetakse pensionite maksmiseks 16 protsenti palgast. Kui inimesed lahkuvad teisest sambast, siis riigi kasutatav maksutulu kasvab. Seda sotsiaalmaksutulu kasvu tahabki valitsus kasutada pensionitõusuks.

Rahandusminister Martin Helme ütles portaalile, et teise samba vabatahtlikuks muutev seadus peaks jõustuma 1. jaanuarist 2020, ent see ei tähenda, et kohe raha välja võtta saaks, kuna vaja on teha ka ettevalmistusi ja IT-arendusi.

Loe pikemalt ERR-i uudisteportaalist.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.