Kolm riigikogulast saavad kopsaka hüvitise, üks lausa teist korda

Riigikogu istungitesaal.Foto: Scanpix / Tairo Lutter, Postimees

Uue valitsuse moodustamisega peaks vahetuma riigikogus endiste koalitsiooniparteide neli liiget. Nelja eelmise valitsuse ministri riigikokku naasmisel peaksid lahkuma nende asendusliikmed, kellest kõik peale ühe saaksid selle eest pea 26 000 euro suuruse hüvitise.

Riigikogu liikme staatuse seadus ütleb, et riigikogu liikme volituse lõppemisel makstakse poliitikule ühekordset hüvitist, mille suurus sõltub sellest, kui kaua ta rahvasaadiku rollis oli. Kui poliitik esindas riigikogus rahvast üle aasta, maksab riik talle kuue kuu palga ühe korraga välja. Alla aasta selles ametis olnud endisele rahvasaadikule makstakse hüvitist vastavalt tema tööl oldud päevade arvule, aga summa ei tohi ületada kolme kuu palga suurust.

Hüvitise määramise aluseks on riigikogu lihtliikme bruto kuupalk, mis on praegu 4330,15 eurot. See tähendab, et üle aasta riigikogus olnud saadikud saavad natukene alla 26 000 euro. Alla aasta rahvasaadikuks olnud poliitikud võivad maksimaalselt saada pea 13 000 euro suuruse summa.

Keskerakonna fraktsioonist keegi riigikogust lahkumise tõttu hüvitist ei saa. Kuigi eelmine peaminister Jüri Ratas tuleb tagasi riigikokku ja tema asemel peaks lahkuma viimasena tulnud Imre Sooäär, vabaneb riigikogus üks koht uue ministri tõttu. Kaja Kallase valitsuses saab keskkonnaministriks Tõnis Mölder, kes vabastab sellega koha, mille hõivab Imre Sooäär.

EKRE fraktsioonis vahetub kaks liiget, kellest üks saab teist korda hüvitist

Kui eelmise koalitsiooni EKRE ministrid riigikokku naasevad, peavad sealt lahkuma Martin Helme asemel rahvasaadikuks olnud Kai Rimmel ja Alar Lanemani asemel olnud Urmas Espenberg. Kui Rimmel esindab rahvast juba 2019. aasta aprillist ja saab seega suuremat hüvitist, siis Espenberg on praegu ametlikult olnud riigikogus 2020. aasta novembrist ja saab hüvitist tööl oldud päevad järgi.

Espenbergi jaoks on see teine kord praeguse riigikogu kooseisus olla ja seega saab ta ka teist korda hüvitist. Möödunud aasta novembris astus siseministri ametist tagasi Mart Helme, kelle asendusliige oli Espenberg 2019. aastast. Helme naasmisega riigikokku sai Espenberg kuue kuu plaga suuruse hüvitise ehk ligi 26 000 eurot.

Kui Laneman sai siseministriks Mart Helme asemel, tuli Espenberg riigikokku tagasi Lanemani asendusliikmena. Toona lubas Espenberg enda hüvitise heategevuseks annetada. „Ootamatult selgus, et seoses Alar Lanemani minekuga siseministriks, peaksin jälle tagasi riigikokku naasma. Sellises olukorras ei saa ma seda raha endale jätta, vaid annetan suures osas heategevuseks Vähiliidule, Tallinna Lastehaiglale ja Sünnitusabi Fondile,” teatas Espenberg novembris. Geeniusele teadaolevalt ta seda ka tegi.

Endise valitsuse EKRE liikmetest ei osutunud riigikokku valituks maaeluminister Arvo Aller, aga keskkonnaminister Rain Epler ning väliskaubandus- ja IT-minister Raul Siem ei kandideerinudki riigikokku. Nende kolme lahkumine ministri kohtalt seega riigikogu liikmete kooseisu ei mõjuta.

Isamaa vahetab kaks saadikut välja

Isamaa puhul on teada, et rahvastiku minister Riina Solman ja justiitsminister Raivo Aeg ei osutunud riigikokku valituks, seega nemad samuti riigikogu koosseisu ei mõjuta. Kultuuriminister Tõnis Lukas teatas juba, et tema loobub enda riigikogu mandaadist, seega ei pea tema tõttu samuti keegi riigikogust lahkuma.

Kui välisminister Urmas Reinsalu riigikokku naaseb, peab sealt lahkuma Siim Kiisler. Kaitseminister Jüri Luige naasmise korral peab riigikogust lahkuma Heiki Hepner. Mõlemad asendusliikmed on riigikogus 2019. aastast, seega saaksid nad hüvitist pea 26 000 euro eest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.