Uudis

Kolme inimest kahtlustatakse 8 aastat kestnud ulatuslikus rahapesus, mille ulatus võib küündida 28 miljoni euroni

Rahapesu ületas riigipiire ning eelkuritegevust on seejuures kõige raskem kindlaks teha.Foto: Canva

Novembri lõpus esitasid keskkriminaalpolitsei ametnikud kolmele inimesele kahtlustuse ulatuslikus rahapesus ning üht inimest kahtlustatakse rahapesule kaasaaitamises.

Kahtlustuse kohaselt aitasid 55-aastane Priit Porila, 54-aastane Aivar Riis ja 50-aastane Dmitri Fokin varjata kuritegelikul teel saadud vara päritolu ja tegelikke omanikke, pakkudes rahapesu teenust. Raha varjamiseks kasutati eri riikides registreeritud ettevõtteid ja pangakontosid, mis olid kahtlustatavate kontrolli all.

Kahtlustuse järgi on rahapesu toime pandud ligi 28 miljoni euro ulatuses. Esialgsetel andmetel pärines kuritegelik raha Ukrainas toime pandud kuritegudest, kus toimub eraldiseisev uurimine. Rahapesule kaasa aitamises kahtlustatakse 51-aastast Svetlana Kalininat.

Tegevust varjati laenude, arvete ja lepingute taha

Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Lauri sõnul esinevad selles juhtumis tüüpilised rahapesu tunnused, kus summasid liigutati ühelt kontolt teisele, et raha kihistada ja segada ning muuta selle algallikas raskesti tuvastatavaks.

Uurimise käigus tehti kindlaks, et raha päritolu varjamiseks ja seaduslikul teel tuluks muutmiseks esitasid kahtlusalused võltsarveid, sõlmisid ettevõtete nimel lepinguid ja andsid välja laenusid.

“Kahtlustatavate tegevus oli konspireeritud ja pikaajaline ning vältas ligi kaheksa aastat. Kahtlustuse kohaselt oli rahapesu teenuse osutamine neile oluline tuluallikas ja tegevusvaldkond,” kirjeldas Laur.

Eelkuritegevuste välja selgitamine on keerulisem

Riigiprokurör Maria Entsiku sõnul on iga rahapesu kriminaalasja puhul kõige keerulisem eelkuritegude tuvastamine. “Sageli on eelkuriteod toime pandud riikides, milles on tõendite kogumine, kuritegude uurimine ja nende tuvastamine raskendatud. Kõnealuses kriminaalasjas on Eesti õiguskaitseasutused teinud tihedat koostööd Ukraina kolleegidega, sest situatsioonis, kus kuritegevus riigipiire ületab, ei anna vaid kohalik uurimine soovitud tulemusi,” ütles Entsik.

Selles menetluses on prokuratuur kohtult taotlenud umbes 1,2 miljoni euro väärtuses kriminaaltulu arestimist. Juhtumit uurib keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja uurimist juhib riigiprokuratuur.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.