Uudis

Kolme lapse ema eelarve: “Emps, mul pole enam pükse”

Kolme lapse (11, 13 ja 15) ema ja blogija Mai-Liis Raidaru ütleb, et tal kulub iga kuu laste ülalpidamiseks 1700 eurot. Kuidas see summa ära kulub, sellest ta Rahageeniuses kirjutabki.

Riided kaovad ja kuluvad

Ostan enamus laste riideid kaltsukatest või kirbukatelt. Põhjuseid on mitu, eks suurem on ikkagi raha. Kuid üks põhjustest on kindlasti ka mu laste hajameelsus. Praegu on juba parem, oma asju kaotab veel vaid 11-aastane. Aga mõned aastad tagasi kaotati palju. Kindad, mütsid, sallid, kehka kotid, seelik (jah, seljast), koolikott, üks toss… nimetage vaid.

Loomulikult ma peaksid neid õpetama oma asju hoidma, aga eks laps on kodu peegel. Olen ise ju samasugune. Mõned aastad tagasi sõitsin rattaga poodi, unustasin ära, et läksin rattaga, kõmpisin neli kilomeetrit koju ning elasin rahulikult mitu päeva. Kuni hakkasin ratast otsima. Siis meenus, kõndisin poodi tagasi ning seal ta mind ootaski.

Noh, ja mida ma neist lastest siis ootan!

Kamaluga kindaid

Sügisel ostan kaltsukatest kokku 8-10 paari sooje kindaid, sama palju mütse, salle. Nii nad saavad panna ka kehalise kotti ühe komplekti, sest sügisel on pikalt tunnid väljas ning talvel on suusatamine.

Kui ma ostaks spordiriided poest, oleks ühe lapse kehalise koti väärtus u 100-150 eurot (nii sise- kui välisriided) ja siis nad kaotavad selle ära…

Kõige suuremad väljaminekud sügisel on jalanõud. Igaühele 3-4 paari: vabaaja, kooli sisejalanõud, kehalise sise- ja välisjalanõud. Neid saan valdavalt poest, kaltsukatest harva. Poest ostan enamasti soodukaga, üle 50 euro ei kuluta kunagi ühe paari peale.

Kolmesaja eest kolmele

15-aastasega läks sel sügisel hästi, Telliskivi kirbufestivalilt sain talle kolm vajaminevat jalanõude paari, kõik kokku 35 eurot. Tema on ainus, kellele saab poest suurem osa riideid ostetud. Enamasti annab ta mulle ühel õhtul teada, et emps, mul pole enam pükse ja siis me lähemegi Croppi ja ostame.

Joped/koolikotid/pusad/t-särgid on ka enamus sealt. Suur osa ostetud soodukaga, kuid aegajalt ka täishinnaga, sest kohe on vaja.

13-aastasega läks sügisel kehvasti. Ostsin septembri alguses kolmed uued jalanõud, kuid oktoobri alguses selgus, et kasvuspurt, mis tal suvel algas, kestab (oh üllatust!) ka sügisel ning oktoobris tuleb uued jalanõud osta. Kolmed. Uued. Jalanõud. Noh, ja kohe tulevad talvesaapad teemaks. Kõik kokku umbes (arvestades, et mõned saab kaltsukast) 80-90 eurot.

Temale saan veel suurema osa asju kaltsukatest. Kuna ta armastab värve kanda, siis ka see on tihti põhjus, miks ma tavapoodidest ei saa. Kas olete vaadanud sellises vanuses poiste riiete värvivalikut mõnes tavapoes?

11-aastasele sain samuti kirbukalt kahed tossud, kokku 10 eurot. Temale ostan peaaegu kõik kaltsukast ning Ostast. Eriti just nunnusid asju, mantleid ja kleite saan viimasest.

Sügisel lähebki riiete ja jalanõude peale kõige enam – 200-300 eurot kuus. Teistel kuudel läheb vähem, usun, et umbes 150-200 eurot.

Ikka kisub kaltsukasse

Kirbukatel käin suhteliselt tihedalt. Armastan linnas ringi jalutada ning ikka astun mõnda jälle sisse. Nii riideid kui ka kodusisustust vaatama. Olen suht koolitatud pilguga, harva läheb mul seal sees kauem kui 10 minutit.

Tegelikult ma tean, et aegajalt teevad nt Zara või Reserved väga suuri soodukaid, tihti on kaltsukast pluusi hind sama, mis poest ostes. Kuid mingil kummalisel põhjusel kisub mind ikkagi pigem kaltsukasse. Huvitavam valik, väike põnevus ka, et mida lahedat ma seekord saan. No ja veidi loodussäästlik ka.

Krabasin täna koolist tulnud lapsed metsa servale ning palusin rõõmsad näod pähe teha, sest on pildistamise aeg! Nende entusiasm paistab kaugele. Saan siinkohal mõned hinnad välja tuua.

15-aastane: jope 65 ja pusa 20 eurot, Cropist, tossud kirbukalt 5 eurot, püksid sõbra sõbralt 0 eurot (originaalis u 200).
13-aastane: tossud kirbukalt 10, püksid 5, õhuke fliis 3 eurot, tuulekas 10, müts 3 eurot. Kõik Humanast.
11-aastane: tossud Ostast 15, püksid 7, dressikas 5, müts 3 eurot, samuti Humanast kõik.

Mai-Liisi pere laste-eelarve

Kokku lastele kuus1700
Koolisöögid30
Toit kodus420
Toidule kokku450
Taskuraha 15-aastasele110
Taskuraha 13-aastasele50
Taskuraha 11-aastasele30
Taskuraha kokku190
Muusikakool105
13-aastase karate35
11-aastase ujumine30
Hobid ja trennid kokku170
13-aastase psühholoog60
11-aastase logopeed120
Prillid145
Silmaarst45
Hambaarst15
Tervise peale kokku385
Riided 11-aastasele30
Riided 13-aastasele31
Riided 15-aastasele90
Riiete peale kokku151
Muudeks kuludeks jääb354

Märksõnad: , ,

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses