Uudis

Kõlvart: Tallinn vajab suuremaid piiranguid alkoholi müügile

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.Foto: Madis Sinivee/Scnapix

Tallinna linn vajab senisest suuremaid piiranguid alkoholi müügile, et tagada parem avalik kord, aga ka linlaste tervis, ütles linnapea Mihhail Kõlvart täna pressikonverentsil.

Kõlvarti sõnul pole olemasolevad regulatsioonid piisavad, et ohjeldada peaaegu ööpäevaringselt alkoholiga kauplevate baaride tegevust. “See ei puuduta suuremat osa baare, küll aga neid baare, mille ärimudel soosib lõputut alkoholitarbimist,” ütles linnapea. “Me näeme, et alkoholi müügiaja ja korrarikkumiste vahel on selge seos ja ööbaaride läheduses elavad inimesed kannatavad.”

Linnapea sõnul on võimalik alkoholi kättesaadavust vähendada nii ajas kui ruumis. Olemasoleva seadusandluse raames on võimalik lühendada nii alkoholimüügi aega meelelahutuskohtades, aga ka nõuda, et alkoholipoed paikneks laste- ja haridusasutustest kaugemal.

“Minu hinnangul peaks Tallinn keelama alkoholikaupluste tegevuse lasteasutustest lähemal kui 150 meetrit,” rääkis Kõlvart ja märki, et lapsed ei pea kooli läheduses puutuma kokku alkoholi ostvate inimestega.

Kõrtside tööaeg lühemaks ja hommikune müük keelata

“Ka on meil ettepanek, et alates juunist lubada meelelahutusasutustes müüa alkoholi tööpäevadele eelnevatel öödel kella 2-ni ja puhkepäevadele eelnevatel öödel kella 3-ni,” ütles Kõlvart.

Linnapea kutsus üles kõiki avalikust korrast ja rahva tervisest hoolivaid osapooli esitama oma ettepanekuid, millised piirangud oleks optimaalsed.

Kõlvart osutas, et Tallinn vajab abi ka seadusandjalt, sest olemasolev seaduseruum ei võimalda piirata hommikust müüki. “Praegune on seadustes lünk ja nii võib alustada alkoholimüügiga niipea, kui öörahu juba lõpeb ehk kell 6-7 hommikul,” märkis Kõlvart. “Mul on raske pidada hommikul kella seitsmest alkoholimüüki vajalikuks ja normaalseks ettevõtluseks.”

Linnapea hinnangul on võimalik neid piiranguid rakendada nõnda, et turism ei kannata. Alkoholimüügile meelelahutusasutustes on sarnased kellaajalised piirangud kehtestatud nii Soomes, Rootsis, Norras, Ühendkuningriigis kui ka paljudes turistide seas populaarsetes linnades nagu Rooma või Dubrovnik.

Põhja prefektuuri Kesklinna politseijaoskonna juhi Kaido Saarniidu sõnul näitavad erinevad uuringud, et piirangutel on positiivne mõju turvalisusele ning müügipiirangud võiks vähendada ohtusid.

Tallinnas saab politsei ööpäeva jooksul keskmiselt 65 väljakutset, millest umbes 20 ehk ligikaudu kolmandiku põhjuseks on kaklus või joobes inimene. Vanalinna tehtavatest väljakutsetest moodustavad aga kaklused või joobes inimesed üle poole.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.