Uudis

Kõrge koht: eestlane asub juhtima investeerimispanka, kust ka Eesti on laenu saanud

Eestlane hakkab juhtima Põhjamaade Investeerimispanka.Foto: Scanpix / Postimees / Eero Vabamägi

Kaheksa riigi asutatdu Põhjamaade Investeerimispanga ehk NIB-i uus president on eestlane André Küüsvek.

Eestlane asub tööle 1. aprillist ning võtab ameti üle taanlaselt Henrik Normannilt, kes on olnud NIB-i president ja tegevjuht alates aprillist 2012 ning siirdub nüüd pensionile.

Küüsvekil on rahvusvahelise rahanduse valdkonnas väga pikk kogemus – üle 25 aasta. Praegu on ta üle Euroopa investeeriva Euroopa Rekonstrueerimis- ja Arengupanga ehk EBRD Kesk-Aasia regiooni peadirektor.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Tema karjäär sai alguse Eestist. 1992. aastal, kui pangandus siin alles tärkama hakkas, juhtis ta Tartu kommertspanga ja Tallinna panga rahvusvahelisi osakondi.

Seejärel liikus ta Saksamaale ning töötas 1996. aastani kahe sealse panga jaoks. Kokku on ta olnud ametis enam kui 30 panga, kindlustusfirma, börsi ja fondi nõukogus.

Mis on Põhjamaade Investeerimispank?

NIB asutasid 1975. aastal viis Põhjamaad. Eesti, Läti ja Leedu said panga liikmeteks aastal 2005 ning Küüsvekist saab nüüd esimene Baltikumist pärit president.

Pank rahastab era- ja avaliku sektori projekte liikmesriikides ja neist väljaspool. Pangal on ka stabiliseeriv roll majanduskriisi ajal.

Eesti on NIB-i üks omanikke ning pangal on Eestile küllaltki tähtis roll. Näiteks on pank üks asutustest, mis andis Eestile koroonakriisi ajal laenu – kokku 750 miljonit eurot.

Seda raha sai kasutada näiteks kasvanud kulude hüvitamiseks tervishoiusüsteemis ja kodanikukaitses, töötajate palgakaotuse hüvitamiseks, toetusteks kriisist enim mõjutatud ettevõtlussektoritele ning piirangutest tekitatud kahjude hüvitamiseks.

Loe Eesti kriisilaenudest lähemalt siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.