Koroona-aastal kasvas töövaidluste arv plahvatuslikult

Tööandjad leiavad, et neil peaks olema õigus töötajalt karantiinireeglite rikkumise korral nõuda tagasi välja makstud haigushüvitis ja olulise rikkumise puhul ka tööleping üles öelda. Foto: Aivar Aotäht / Sakala / Scanpix

Koroona-aasta kasvatas õiguslike vaidluste arvu 30%, näitab ERGO õigusabikulude kindlustuse statistika. Enim suurenes just töövaidluste hulk, mille levinumaks põhjuseks on maksmata jäänud töötasud ja puudulikud koondamishüvitised. 

ERGO õigusabikulude kindlustuse ärijuhi Maiko Kalveti sõnul on enamik viimase aasta õiguslikest vaidlustest tingitud koroonakriisist ja muutunud elukorraldusest. „Näiteks on meie juristid saanud palju küsimusi vaktsineerimise ja maski kandmise kohta. Lisaks sellele on päris palju probleeme üürilepingute ebaõigete lõpetamistega just üürnike poolt, mis viitab võimalikele sissetulekute kadumisele,“ loetles Kalvet.

Alates möödunud aasta märtsist on märkimisväärselt sagenenud vaidlused töötajate ja tööandjate vahel, mullu kevadel kasvas töövaidluste arv lausa 70%. Levinumaks põhjuseks on maksmata jäänud töötasud ja puudulikud koondamishüvitised. „Sügisel tööõiguse teemad pisut vaibusid, kuid aasta lõpus ning ka käesoleva aasta alguses on vaidluste arv taas tõusnud, mis näitab, et paljudel ettevõtetel on nüüdseks olukord väga keeruline. Töösuhteid lõpetatakse hüvitisi maksmata, sest raha lihtsalt ei ole,“ ütles Kalvet.

 Kalvet toob välja veel ühe juhtumi, mis ilmestab hästi pandeemiaajale tüüpilisi vaidlusi. „Üks pere soovis pidada spordisaalis lapse sünnipäeva ning tasutud oli ka ettemaks. Eriolukorra väljakuulutamise järel anti neile teada, et sünnipäev on võimalik edasi lükata hilisemale ajale, kuid ettemaksu ei tagastata. Spordisaali omanikuga ei suudetud aga leida sobilikku uut aega, misjärel soovis klient raha tagastamist.

Koha omanik polnud sellega nõus. Õigusabikulude kindlustuse juristi poole pöördudes koostati spordisaali omanikule nõudekiri. Vähem kui tund aega pärast kirja saatmist oli ettemaks kliendi kontole tagastatud,“ rääkis Kalvet.

ERGO õigusabikulude kindlustuses registreeriti möödunud aastal ligi 400 õiguslikku vaidlust. Telefoni teel anti õiguslikke käitumisjuhiseid juristide poolt rohkem kui 4000 korral, mis tähendab, et seda kindlustustoodet kasutab aasta jooksul iga teine klient.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.