Uudis

Koroona mõju saab olema vähemalt sama hull kui viimane majanduskriis, hoiatab IMF

Rahvusvahelise Valuutafondi peakorter Washingtonis.Foto: Shutterstock

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) tõdeb, et tänavu on oodata majanduslangust, mis on vähemalt sama suur kui viimase finantskriisi ajal, kui mitte hullem. Tuleval aastal võiks asi siiski paremaks minna.

Maailmamajanduse kasvuväljavaade on 2020. aastaks negatiivne – tulemas on surutis, mis on vähemalt sama halb kui 2000ndate lõpu finantskriis või hullem, ütles IMF-i juht Kristalina Georgieva pärast konverentskõnet G20 riikide rahandusministrite ja keskpankade juhtidega.

“2021. aastal ootame aga taastumist. Et sinna jõuda, on ülioluline seada prioriteediks leviku tõkestamine ning tervishoiusüsteemide tugevdamine – kõikjal. Majanduslik mõju on ja saab olema sügav, ent mida kiiremini viirus peatub, seda kiirem ja jõulisem saab olema taastumine,” rääkis ta.

Valuutafondi juht avaldas, et ühenduselt on finantsabi palunud juba pea 80 riiki. IMF on valmis käiku laskma kogu oma laenuandmise võime – mida on 1 triljoni dollari jagu.

Georgieva rääkis, et IMF peab õigeks enneolematuid eelarvelisi meetmeid, mida paljud riigid on juba rakendanud, et tervishoiusüsteeme toetada ning kaitsta kriisist mõjutatud töötajaid ja ettevõtteid. IMF tervitab ka keskpankade otsuseid majandust toetada. Teha on aga vaja veel rohkem.

Lisaks märkis ta, et arenenud majandusega riigid on üldiselt paremas positsioonis kriisile vastama, ent paljudel areneva majandusega ja vaesematel riikidel on ees tõsised katsumused: kapital voolab välja ning riigisisene majandus saab epideemiaga tegeledes tõsiselt pihta. Ka nendele riikidele on valuutafond valmis appi tulema.

IMF on rahvusvaheline organisatsioon, mille ülesanne on tagada rahvusvahelise rahasüsteemi stabiilsus. Fond tegeleb majanduspoliitika seiramise ning vajdusel abi andmisega. Üks valuutafondi olulisi ülesandeid on hoida ära finantskriise.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.