Uudis

Kredexi juht lahkub ametist: viimastel kuudel on minu jätkamine muutunud keeruliseks

Kredexi juht Lehar Kütt. lahkub ametist.Foto: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu

Laene ja käendusi andva riikliku sihtasutuse Kredex juht Lehar Kütt lahkub ametist. Ta vihjas, et selle taga on erimeelsused valitsusega.

“Viimastel kuudel on minu jätkamine muutunud keeruliseks tulenevalt erinevatest nägemustest KredExi rolli ning tegevuspõhimõtete osas,” teatas Kütt.

Seetõttu langetas ta enda sõnul raske otsuse, mis samas on aus nii tema enda kui ka terve organisatsiooni jaoks. “Seega tänasel ajahetkel leian, et on õige aeg tehtule joon alla tõmmata ning anda teatepulk üle järgmistele tegijatele,“ rääkis Kredexi juht.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Kredexi nõukogu esimees ja majandusministeeriumi kantsler Ando Leppiman ütles, et peagi alustatakse uue juhatuse esimehe otsingutega.

Leppimani sõnul mõistab ta otsust lahkumiseks ja ka ajaliselt on see arusaadav. “COVID-19 kriisist tulenev majanduskriis ja selle leevendamiseks välja töötatud finantsabi on suures osas ettevõtjateni viidud läbi Kredexi,” nentis ta.

Kriisimeetmete väljatöötamine on olnud äärmiselt pingeline ja kuna abimeetmete järele on väga suure tõenäosusega suur vajadus ka algaval sügisel, siis teatepulga üle andmine praegu on igati mõistetav, rääkis Leppiman.

Välja on antud palju laene, menetletakse ka kriitikat saanud Porto Franco laenu

Just Kredex on organisatsioon, mis on kriisi tõttu andnud ettevõtetele erakorralisi laenukäendusi ning laene, et koroonakriisiga toime tulla. Käendust on antud nii olemasolevatele pangalaenudele kui ka uutele võetavatele laenudele ning neile, kes pangast tuge ei saa, on sihtasutus ka ise erakorralist laenu pakkunud.

Seejuures on olnud Kredexi rida jagada välja ka erakorraline laen nendele ettevõtetele, mida valitsus on pidanud riiklikult oluliseks. Üks selliseid firmasid on näiteks Alexela, millele laenatakse viieks aastaks 37 miljonit eurot. Raha läheb peaasjalikult firmale kuuluva Kiviõli Keemiatööstuse püstihoidmiseks.

Kredex otsustab ka lõpuks Tallinna mere äärde kerkivale kaubanduskeskusele Porto Franco pea 40 miljoni euro suuruse soodsa laenu andmise. Valitsus toetus laenuandmise ettepanekut, ent seda menetleb edasi Kredex, kes peaks lõpuks ka laenulepingu sõlmima.

Kinnisvaraettevõtjad on Porto Francole, mis on alles ehitusjärgus, laenu andmist väga teravalt kritiseerinud. Ka Eesti Panga president Madis Müller on vihjanud, et projektile laenu andmine ei pruugi olla mõistlik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.