Uudis

Kredexi kaudu antavate kriisilaenude intress vaadatakse üle

Koroonaviirus.Foto: Shutterstock

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu kinnitusel vaatab riik üle Kredexi kaudu ettevõtete toetuseks antavate laenude tingimused.

Minister selgitas, et Kredexi kaudu plaanitud meetmed koostati esialgu “eelmise maailmakorra” tingimustega ning nüüd vaadatakse neid üle ja parandatakse.

Üks aspekte, mida on kritiseerinud näiteks väikefirmasid ühendav liit EVEA, on laenude kõrge intress – ettevõtetel tuleb erakorralise otselaenu eest maksta umbes 4 kuni 6 protsenti intressi, märkis liit.

Karu kinnitas, et on tulnud tagasisidet, et intress on kõrge. Ta nentis, et nõustub – varem oleks intress olnud sobiv, eriolukorras aga mitte. “Selle vaatame üle,” lubas Karu.

Et Kredexi meetmetega võimalikult kiiresti edasi liikuda, eraldas valitsus täna Kredexile ajutiselt – kuni lisaeelarve riigikogus vastu võetakse – riigigarantiid 500 miljoni ulatuses ja arvelduskrediiti laenude tarbeks 150 miljonit.

Karu selgitas, et seda on vaja selleks, et Kredexi meetmetega saaks liikuda edasi võimalikult kiiresti.

Mida Kredexi kaudu pakutakse?

Kredex kirjutab oma kodulehel, mida uuendati viimati teisipäeval, et esimeste kriisimeetmete rakendamine toimub läbi pankade alates sellest nädalast.

Teenused hakkavad ettevõtetele avanema järk-järgult. KredEx hakkab käibelaene, investeerimislaene ja suuremates summades laenukäendusi andma pärast seda, kui lisaeelarvega on eraldatud KredExile selleks vajalik kapital ning riigikogu on muutnud ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seadust. Väiksemas summas laenukäenduste andmisega alustati eelmisel nädalal.

Esimese meetmepaketina hakkab Kredex olukorra leevendamiseks pakkuma järgmisi uusi teenuseid:

Erakorraline laenukäendus olemasolevate pangalaenude tagasimaksegraafikute leevendamiseks ja uute laenude väljastamiseks. Kui pank leevendab olemasoleva Kredexi poolt tagamata pangalaenu tagasimaksegraafikut või on valmis väljastama ettevõttele uue laenu, annab Kredex sellele laenule oma käenduse.

Erakorraline laen. Kui pangad ettevõtteid enam ei finantseeri, annab Kredex ettevõttele vajadusel erakorralist käibekapitali laenu koroonapuhangust tingitud likviidsusprobleemide ületamiseks või investeerimislaenu, et ära kasutada koroonapuhangu poolt loodud ja ka teisi uusi ärivõimalusi.

Täiendav tagatisfond laenukäenduste pakkumiseks. Kui seni oli Kredexi maksimaalne käendussumma olenevalt projekti iseloomust 2-5 miljonit eurot, siis nüüd tõstetakse maksimaalne käendussumma kõikide projektide puhul 5 miljoni euroni.

Esimese meetmepaketi pakkumiseks eraldab riik Kredexile 1,5 miljardit eurot, mille abil saab Kredex pakkuda riskimaandamisemeetmeid ja laene kogusummas kuni 3,5 miljardit eurot, mis võimaldab ettevõtetel saada kriisist väljumiseks lisakapitali kuni 4,5 miljardi euro ulatuses.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.