Uudis

Kriis pani säästma: pangahoiuseid lisandub kuus kaks korda rohkem kui enne koroonat

Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik.Foto: Eesti Pank

Eesti inimestel oli veebruaris pankades hoiul 9,6 miljardit eurot. Viimase 12 kuu jooksul on pangahoiuseid lisandunud keskmiselt 112 miljonit eurot kuus ehk aastaga on majapidamiste hoiused kasvanud üle 16 protsendi, ütles Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik. Enne esimesi koroonapiiranguid 2020. aasta märtsis oli hoiuste kuine juurdekasv keskmiselt kaks korda väiksem.

„Kuigi töö kaotanud inimeste säästmisvõimekus on kannatanud, on hoiuste tempokas juurdekasv praegusel majanduse jaoks keerulisel ajal siiski ootuspärane,“ ütles Kraavik. „Ebakindel majandusolukord muudab inimesed ettevaatlikumaks ja motiveerib säästma juhuks, kui sissetulek peaks kaduma. Nii lükatakse suuremaid ostusid edasi ja pigem hoitakse varu. Lisaks on koroonapiirangud toonud kaasa sundsäästmise: reisimine, meelelahutus ja ostlemine on viimase aasta jooksul olnud raskendatud.“

Majapidamiste hoiuseid lisandus suures mahus eelmisel kevadel esimeste koroonapiirangute ajal. Suvel taastus majandusaktiivsus kiiresti ja sel ajal ei erinenud hoiustamine oluliselt varasematest aastatest. Alates eelmise aasta lõpust on aga hoiused taas väga kiiresti kasvanud. 

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Lisaks koroonapiirangutele on hoiustamist suurendanud ühekordsed tegurid. Näiteks kasutasid paljud pensioniikka jõudnud või sinna peagi jõudvad inimesed pensionireformiga loodud soodsamat võimalust saada fondidest ühekordne väljamakse. Kui septembris makstakse teisest sambast lahkujatele kogutud pensioniraha välja, siis võib samuti oodata pangahoiuste kasvu.

Ka Eesti ettevõtete pangahoiused on kiiresti kasvanud – aastaga ligi 24 protsenti kokku 8,7 miljardi euroni. Osaliselt selgitab ettevõtete hoiuste kasvu põhivarainvesteeringute edasilükkamine üldise ebakindluse tõttu. Samal ajal on paljudel ettevõtetel õnnestunud tulud säilitada. Samuti mõjutavad väikeriigis hoiuste kasvutempot üksikud suured finantstehingud.

Nii majapidamiste kui ka ettevõtete hoiused on märgatavalt kasvanud teisteski Euroopa Liidu riikides. Eestis on kasv olnud keskmisest kiirem. See on aidanud suurendada puhvreid, et keeruline majandusolukord üle elada. Samuti võivad kasvanud hoiused kaasa tuua majandusaktiivsuse kiirema elavnemise pärast seda, kui koroonapiirangud ja üldine ebakindlus vähenevad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.