Kristel Kont: kuidas ma kahe ja poole euroga oma rahaasjad kontrolli alla sain

Rahageeniuse kaasautor Kristel Kont.Foto: erakogu

Etteruttavalt – ega mu rahaasjad ka varem nii sassis polnud, et kuu lõpus oleks tulnud kiirlaenu võtta. Aga mul puudus ülevaade, kui palju ja millele igakuiselt raha kulus. Täna tean täpselt, mitu eurot läks eelmine kuu toidule, transpordile või  meelelahutusele – või siis saan selle äpist järele vaadata.

Nimelt täitus aasta sellest, kui hakkasin ühest Kogumispäeviku lõimest insipireerituna igapäevaselt kulutusi Monefy äppi märkima.

Sarnaseid money manager äppe on sadu ja kõik nad töötavad üldjoontes sarnaselt: määrad äpis endale sobivad kulukategooriad (soovi korral ka tulukategooriad) ja kulusid jooksvalt sisse kandes kategoriseerid need.

Äpp arvutab kulud kokku ja näitab nende protsentuaalset jagunemist kategooriate vahel päeva, nädala ja kuu lõikes. Samuti saab valida eelarve mode’i ehk määrata endale kulude piirsumma ja jooksvalt selle raames püsimist trackida.

Mida selline arvepidamine mulle annab ja miks esialgu paarikuisena kavandatud eksperimendist on saanud harjumus, millest ma niipea loobuda ei plaani?

1. Alateadlik distsipliin

Ühes uurimuses uuriti dieedipidamise edukust ning leiti, et oluliselt edukamad olid need osalejad, kes tarbitud toidukogused päevikusse kandsid. Samamoodi mõjub kulude jooksev kirjapanek ja teadvustamine automaatselt distsiplineerivalt.

Kui ühel päeval ostlemine n-ö lappama läheb, avanevad järgmisel rahakotirauad iseenesest raskemalt. (Selleks on oluline aga kulud iga päev kirja panna, mitte koguda tšekke, et need võib-olla kuu lõpus sisse kanda.)

2. Lihtsamad otsused

Ausõna, Monefy on mu elu lihtsamaks teinud. Kas ma peaksin ostma selle käekoti või annetama Facebookis nähtud üleskutse peale? Pilk äppi ütleb, kas sel kuul on juba riietele piinlik summa kulutatud või vaatab kingituste ja annetuste realt vastu null ning oleks ehk aeg mõnda tänuväärt üritusse panustada.

3. Psühholoogiline efekt

Ilmselt oleksid mu kulutused – vähemalt teatud kategooriates – ilma Monefyta mõnevõrra suuremad. Veelgi olulisem on aga kontrollitunne ja kaasnev rahulolu. Enam ei kao raha pangakontolt iseenesest ei tea kuhu, vaid mul on täpne ülevaade oma rahaasjadest.

Iseenesest võib väljaminekud ju ka märkmikku kirja panna, aga digitaalne formaat teeb automaatselt ära arvutused, mida siis peaks käsitsi tegema. Excel või Google-dokument (eriti kui viimase shortcut telefoniekraanile lisada või kahekesi elukaaslasega ühte dokumenti täita) täidaks sama funktsiooni ilmselt päris hästi. 

Mulle tundus äpp lihtsalt kõige mugavamalt seadistatav lahendus ja konkreetselt Monefy kasuks otsustasin sümpaatse disaini ja veel sümpaatsema hinna tõttu – piiramatu versioon maksis 2.50 EUR, samas kui paljud äpid olid kallimad või lausa igakuise tasuga.

Näiteks mõne kasutaja poolt taevani kiidetud YNAB (You need a budget) äpi eest tuleb iga kuu välja käia lausa 7 dollarit.

Kristel Kont on Rahageeniuse kaasautor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.