Kristi Saare eesmärkide seadmisest: unistuste elu ei juhtu kogemata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Teise sambasse võiks saada rohkem panustada, usub investor Kristi Saare.Foto: Kalle Veesaar

Aasta alguses uusaastalubadusi püstitades unustatakse sageli võtta hetk pikemale ajavaatele – mida soovid oma elus teha järgneva 5, 10 või 20 aasta jooksul lisaks lühiajalistele eesmärkidele?

Pikaajaline planeerimine on kordades keerulisem kui lühiajaline, sest suured soovid tunduvad kõik väga kauged ja on raske näha teed eesmärkideni. Samas, kui suuri plaane kunagi ei tee, siis ei saa ka oodata, et need kogemata täide läheksid.

Pane kirja 100 eesmärki

Mul on kaks lemmikut suurte plaanide loomise meetodit. Esimene neist on juba vast paljudele tuttav 100 eesmärgi kirja panek. Ei midagi keerulist – võtad valge paberilehe või dokumendifaili ette ja hakkad otsast kirjutama. Kirja võib saada kõik, nii ümbermaailmareis, neli last, doktorikraad kui ka vannitoaremont, koduvahetus või prantsuse keele õppimine.

100 on selline hea number, et sellise hulga eesmärkide jaoks peab juba hakkama pingutama, et nimekiri täidetud saaks. Lisaks kõikidele nendele asjadele, millest oled kunagi mõelnud “võiks ära teha” tuleb nimekirja panna ka neid asju, mille peale oled mõelnud, et “oh, seda küll kunagi ei juhtu”.

Kui ühe korraga nimekiri täis ei saa, jäta paber lauanurgale ja pane iga kord, kui midagi uut meelde tuleb, asju juurde. Kui nimekirjast midagi tehtud saab (näiteks korra poole aasta jooksul üle kontrollides), siis tuleb mõte uuesti tööle panna ja midagi veelgi suuremat ja ägedamat kirja panna.

Või võta aasta korraga

Teiseks meetodiks on ühe aasta unistuste planeerimine. Alustad samamoodi, võttes ette paberilehe ja kõrvale taimeri. Mõistlik oleks panna 10 minutit tiksuma ja selle ajaga panna kirja asjad, mida sooviksid sel aastal saavutada. Kui aeg läbi, siis lisa igale eesmärgile taha number, 1 kui ilmselt kindlasti tehtud ei saa ja 10 kui saab kindlasti tehtud.

Kui nummerdatud nimekiri valmis, siis aruta see näiteks sõbra või partneriga nimekiri läbi. Suuremast numbrist väiksema poole liikudes küsi endalt, kas oled sellise numbriga rahul ja mida peaksid tegema, et eesmärk tegelikult siiski tehtud saaks või millised on suurimad takistused su teel. See aitab luua täpsemat tegevusplaani, mille alusel unistuste poole liikuda.

Kuigi suurte eesmärkide (nagu ümbermaailmareis) kirja panek võib tunduda hirmutav – äkki ma ikka ei saa hakkama -, siis juba enda jaoks täpse soovi sõnastamine hakkab sinu mõtlemist muutma. Iga uue olukorra, väljakutse või võimaluse juures tekib sul lisaküsimus : kas ja kuidas aitab see mind minu soovidele lähemale.

Ei tasu unistusi jätta unistusteks. Kui eesmärgi paberile paned ja tegutsema hakkad, võib tulla välja, et mõni sinu eluunistus on hoopis paar nädalat tubli tööd!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.