Kristi Saare: investor annab meeleldi kinkideks raha välja

Kristi Saare on Naisinvestorite klubi asutaja Foto: Kalle Veesaar

Kallimale võib ka laenuga

Oma kõige kallimate jaoks pole ju millestki kahju, seega miks mitte võtta kingituse ostmiseks lausa laenu, et seda siis alles veebruaris-märtsis ja terve järgneva kalendriaasta tagasi maksta?

Investor annab hoopis välja

Investorina on pilk jõuludele aga teistpidine, raha kulub ka – aga eelkõige selleks, et seda laenudena välja anda. Teatavasti võetakse enne jõule usinalt tarbimislaene, ning seda tehakse lausa viimase päevani enne jõuluõhtusööki välja!

Investorina on võimalik neid laene läbi erinevate ühisrahastusportaalide rahastada, näiteks kohalik Omaraha või naabrite Mintos. Laenude andmine käib tegelikult lihtsalt ja on vähem riskantne kui paljud kardavad.

Kui ühele inimesele korraga 100 või 1000 eurot laenu ei annaks, siis kümnele või sajale inimesele 10 euro kaupa on oht, et laenuvõtja kohustused täitmata jätab, palju väiksem.

Pealegi on laenuvõlaga siiski väga ebameeldiv elada ja korralik pereinimene, kes jõuluajaks laenu võtab, et kaasale või lastele kingitust teha, näeb ka kõvasti vaeva, et laen tagasi maksta.

Ja kui ei maksa, siis investorit ei hirmuta ka see, sest võlgade sissenõudmise protsess on Eestis üpriski tõhus ja mõnda maksmata jäänud laenu kompenseerivad kõrgemad viivised neilt, kes lõpuks laenukoorma alt vabaneda soovivad.

Prae kõrvalt tuli raha juurde kanda

Olin esimestel investeerimisaastatel sellest laenurallist tõeliselt üllatunud ja kandsin igakuise planeeritud summa kontole ja midagi põnevat ei oodanud.

Ise olin juba jõuluks maale ära sõitnud, kui portaali kontoseisu vaadates oli näha, et raha nii usinalt välja laenati, et tuli veel enne ise prae taldrikule tõstmist lisaülekanne teele panna ja kiruda, et jõuluajal raha aeglaselt liigub. Isegi lisaülekande raha läks laenudesse välja ja lõpuks oli konto rahast tühi ja usinad laenuvõtjad poes kinke ostmas!

Kaks aastat jõulukingiorjuses

Mõni aasta tagasi liikusid sellised laenud välja veel lausa 50%-lise intressiga, ehk kokkuvõttes tuli jõulukulud tagantjärgi pea kahekordselt kinni maksta ja mõned laenuvõtjad maksid eelmise jõulu rõõme veel järgmisteni või lausa ülejärgmisteni.

Investor säästab laenamiseks

Olen nüüdseks eelmiste aastate kogemusest õppinud ja hakkan samuti iga aasta alguses jõuludeks säästma – just selleks, et jõulukuul seda usinasti laenudesse paigutada! Ja jõulurõõmu jätkub nii terveks järgnevaks aastaks kui laenuintressid vaikselt tagasi tiksuvad.

Kuigi investoritel on muidugi intressitulust hea meel, siis võib-olla ei peaks pühad päris sellise stressiga mööduma, et viimasel hetkel peab lausa kingituste rahastamiseks laenu võtma. Selle asemel, et kaubandusvõrgus kogu detsembrikuu seigelda asjade nimel, mis finantsiliselt vaiba jalge alt ära tõmbavad, saaks äkki teisiti?

Mis oleks, kui ei kulutaks kõike raha jõulukinkide peale ja selle asemel kingiks kõige kallimatele midagi paremat, näiteks oma aega?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.