Kristi Saare: Mida teha tulumaksutagastusena laekunud rahaga?

Kristi Saare on Naisinvestorite klubi asutajaFoto: Kalle Veesaar

Kui ka sinu kontole on laekunud tulumaksutagastus või on see kohe laekumas ja sul ei ole veel sellele küsimusele vastust, siis võid endale alustuseks tunnustuseks õlale patsutada.

Miks? Sest erinevalt väga suurest hulgast teistest tulumaksutagastuse ootajatest ei ole sa seda raha oma mõtetes veel ette ära kulutanud. See näitab, et sinu rahaline seis on piisavalt hea, et sa ei pea tulevikus laekuva raha peale lootma.

Alusta sellest, millele mitte kulutada

Kui aga mõtlema hakata, mille peale tulumaksutagastust kulutada, siis alustada võiks sellest, et mille peale raha kindlasti ei tohiks kulutada. Kuna oled senimaani terve aasta hakkama saanud ilma selle rahata, siis ei tohiks igapäeva tühja-tähja peale see raha lendu minna.

Ei ole vaja osta midagi ilusat, uut tehnikat või broneerida soojamaareisi esimest otsa. Sisuliselt kogemata ja sunniviisiliselt oled terve aasta raha kõrvale pannud – kahju oleks ju selline pikk töö kohe nurka visata ja päevaga ära kulutada.

Kuidagi tuleks see raha investeerida

Investorina on mul raske soovitada rahaga teha midagi muud kui seda investeerida. Muidugi oleks kõige selgem soovitus see raha konkreetselt kasvama panna – kas siis kolmandasse sambasse, laenudesse, aktsiatesse või kinnisvarasse, see on juba igaühe enda isikliku eelistuse küsimus.

Kui aga investeerimine veel ei ole horisondil, siis saab seda raha kasutada investeeringuna oma edasise elu parandamisel ja tarkuse omandamisel.

Kuidas see mu elu paremaks teeb?

Näiteks võikski otsast alustada, et kui raha mingi konkreetse asja peale soovida kulutada, siis mõelda kahele küsimusele; kas ja kuidas see ost minu elu paremaks teeb? Näiteks kui panustad raha oma küttesüsteemi parandusse ja sellega terveks edasiseks aastaks madalamad küttearved garanteerid, on see mõistlik kulu.

Samamoodi, kui näiteks selle raha eest ennast koolitad, mille tagajärjel saad kas näiteks tööl rohkem palka küsida või oskad ise midagi rohkem teha – kasvõi näiteks paremat ja tervislikumat toitu – siis on see raha investeering sinu elukvaliteeti või tervisesse või teenimispotentsiaali.

Niikaua, kuni ühtki head mõtet peas ei ole, mis ka päriselt sinu elu paremaks muudaks – mitte lihtsalt ei annaks ajutist naudingut, siis ei peagi tulumaksutagastusega midagi tegema.

Raha võib täiesti rahulikult kontol oodata, ta on juba aasta aega ju seisnud ja oodanud, natukene lisaks ei tee halba. Niikaua kuni raha ootab, võid aga näiteks mõne raamatu ette võtta ja piisavalt teadmisi omandada, et esimene investeering ikka ära teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.