Kristi Saare: Oled säästlikuks veebruariks valmis?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Teise sambasse võiks saada rohkem panustada, usub investor Kristi Saare.Foto: Kalle Veesaar

Juba paari päeva pärast hakkab säästufännide kõige populaarsem iga-aastane väljakutse – säästlik veebruar, ehk Frugal February. Põhimõte on lihtne, vähemalt korra aastas võiks teha ühe korralikult säästliku kuu, et oma kulutused kriitilise pilguga üle hinnata. 

Esiteks saab vaadata üle, kas kõik igakuised kulutused on ikka nende tegemist väärt ja teiseks aitab see kontrolli all hoida muidu lihtsalt tekkivat elustiili inflatsiooni.

Säästlik veebruar on muidugi teadlikult vist aasta kõige lühema kuu peale paigutatud, 28 päeva säästuväljakutset on selgelt lihtsam üle elada kui mõnel pikemal kuul asi ette võtta.

Mille pealt siis säästa?

Nagu igal väljakutsel on ettevõtmisel erinevaid raskustasemeid sõltuvalt sellest, kui suurelt oma elustiili muutma tahad hakata. Mõned võimalikud variandid:

  1. Täielik kulutamispaus ehk spending freeze. Nagu nimigi viitab, siis peale koduga seotud arvete on eesmärgiks mitte sentigi raha kulutada (jah, isegi toidule mitte!). Kuidas eesmärki täita? Kuu alguses sööd tühjaks nii sahvri kui jääkapi, kuu lõpus teed naabrite, vanaema ja tuttavate talumeestega juba bartertehinguid ning nutikus üha suureneb.
  2. Jätad ostmata kõik ebavajaliku, definitsiooni järgi lähevad siia alla nii uued riided, meelelahutus, väljas söömine kui ka muidu tilu-lilu, mida ellujäämimseks pole vaja. Eesmärgiks see, et tuletad endale veidi tudengielu meelde – raha ei pea kulutama selleks, et õnnelik olla ning on olemas ka palju ägedaid tasuta võimalusi oma aega sisustada. Kui märtsikuus uuesti raha kulutada võid, peaksid teoorias ka kõiki rahapaigutusi märksa rohkem hindama.
  3. Valid endale ise meelepärase miniväljakutse valdkonnas, mida muuta soovid. Olgu selleks näiteks karastusjookidest sõltuvuse murdmine, internetipoodlemise harjumise kaotamine või nädalamenüüdega alustamine. Eesmärk olgu selge ja mõõdetav ning kuu ajaga saab uue harjumuse täitsa tekitatud.

Väljakutse tulemused on lisaks säästetud rahale ka uued tekitatud harjumused. Lisaks on kuu aega piisavalt pikk aeg, et filosoofiliselt aega kulutada mõtlemisele, et kas elad ikka sellist rahalist elu, mida naudid ka või kulutad raha vahest ka igavuse peletamiseks või lihtsalt külge jäänud halvast harjumusest.

Esiteks ilmselt üllatud, kui väikese rahasummaga on päriselt võimalik ära elada ja see paneb mõtte jooksma, et kuidas saaks säästlikku joont ka edaspidi rakendada. 

Teiseks avastad uusi võimalusi olemasolevate probleemide lahendamiseks alustades menüüplaneerimisest, lõpetades kirbuturul asjade müümisega. 

Väljakutse lõpuks on muuhulgas ära tehtud ka hea sissejuhatus kevadiseks suurpuhastuseks, sest oled kodus olevad asjad ja nende kasulikkuse kriitilise pilguga üle vaadanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.