Kristi Saare: on aeg lubada teise sambasse rohkem raha panustada!

Teise sambasse võiks saada rohkem panustada, usub investor Kristi Saare.Foto: Kalle Veesaar

Aastaid on teise samba üle käinud arutelus üks suuremaid probleeme olnud süsteemi paindumatus ja kehv tootlus. Seda on väikeste sammudega parandatud ja ees on ka suuremad muudatused.

Sõltumata sellest, kas oled lähiaega planeeritud muudatustega nõus või mitte, ei saa eitada, et süsteemi on tulemas pensionikoguja jaoks palju rohkem vabadust.

Arutelu on siiamaani keskendunud sellele, kes võtab sambast raha välja või kes jätab sambasse ja kaks leeri on tuliselt oma seisukohti kaitsmas, aga kõrvale on täiesti jäänud üks oluline kolmas küsimus: aeg on eemalda teise sambasse panustamise rahalised piirid või vähemalt neid hüppeliselt suurendada.

Miks just need protsendid?

Tagantjärgi ei oska keegi ilmselt öelda, miks sai sambasse panustamise piir just 2%+4%. Eeldada võib, et tundus vast mõistlik summa, mis inimeste sissetulekutesse oluliselt sisse ei hammusta, aga siiski väikest rahalist puhvrit tekitab.

Siin on olnud ka muudatusi – kui soovisid, siis kriisi ajal sambasse raha panustamine peatus, aga pärast kriisi oli võimalik ka panust suurendada – koguda sai näiteks 3%+6%. Pretsedent kogumise piiride liigutamise suhtes on niisiis olemas.

Miks aga peatuda seal? Vabatahtlikku kogumist võiks kindlasti riik omalt poolt toetada ja selge on see, et mõistliku pensionivara kogumiseks peaks kõik inimesed rohkem säästma. Miks mitte pakkuda inimestele, kes on nõus praegusel hetkel elama alla oma võimaluste, varianti see raha oma tuleviku jaoks just pensionivarana säästa?

Edendame säästmist!

Ilmselt on siinkohal päris mõeldamatu, et suhe inimese enda panuse ja riigi sotsiaalmaksust tuleva panusega jääks 1:2. Aga kui tõsta panustamise kogupiir 10% või isegi 15% juurde, sarnaselt 3. sambale? Näiteks, kui inimene ise panustab 8% teise sambase, siis riik tõstaks omalt poolt juurde 7%?

Teise samba panustamise suurendamist saaks ka ühiskondlikult hästi suunata, üleriigilise säästmist soodustava kampaania ja teavitustööga. Kui 3. samba loomine on inimestele hetkel veel veidi tülikas lisasamm, siis 2. sambaga liituvad kõik automaatselt. Nii oleks võimalik näiteks esimest töölepingut sõlmides kohe igal inimesel võimalus otsustada teha 2. sambasse suurem panus kui minimaalne.

Lihtne võimalus tervete põlvkondade säästmiskäitumist positiivses suunas muuta! Ja kes ei usalda pangafonde vara valitsemisel, siis on võimalus uute muudatuste valguses seda raha ise suunata.

Kristi Saare on investor ja pensioniühistu Tuleva nõukogu liige.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.