Häid oste börsil saab sageli teha just siis, kui keegi on millegagi hakkama saanud. Hakkama võib saada igasuguste asjdega, alustades firmajuhi armuafäärist, keskkonnasaaste probleemidest, lapstööjõu kasutamise avastamisest või, nagu meie kandis tavaliseks saanud, rahapesu märkamata jätmisega.
Loogika on sellistel aktsiaostudel lihtne – investorid ja turg ei ole sageli ratsionaalsed ja reageerivad negatiivsetele uudistele ärevuslainega, mis surub aktsia hinna madalamale kui võib-olla õiglane väärtusarvutus ütleks – äri ju käib edasi.
Samas on siin üks väga suur konks – investor ei pruugi kunagi teada, kas päris kõik patud on päikesevalgust näinud või tuleb kuskilt kapist või sahtlipõhjast välja veel mõni dokument, mille alusel saab väita, et kõik ei olnud niivõrd süütukesed ja keegi kuskil millestki ikka teadis.
Kui vaadata viimase aja suurtele börsiskandaalidele otsa, näiteks Volkswageni loole või Danske pangas toimuvale, siis selge on see, et esimene infopahvak on sageli alles jäämäe tipp. Täpsem info selle kohta, et mis toimus ja kes mida tegi või tegemata jättis, tuleb alles nädalate kui mitte kuude pärast. Volkswageni aktsia ei ole pea neli aastat pärast skandaali puhkemist ikka veel taastunud.
Jah, firma on püsti ja tegevus käib, aga investorite usaldus on rikutud – kui korra juba valetati, siis mis garanteerib, et edaspidi seda ei tehta? Klientide poolt samasugune umbusaldus hakkab kiiresti ka firma majandustulemusi mõjutama.
Samamoodi, Danske puhul tuleb iga nädal uut infot selle kohta, et mida on avastatud ja mis lisauuringuid avatakse, ehk lõplikku selgust tuleb kindlasti veel kuid kui mitte aastaid oodata ja seda, kas kõik info on avalikkuseni jõudnud ei oska keegi kindlalt väita.
Seega enne kui tormata Swedbanki aktsiat ostma, siis vasta järgmistel küsimustele:
1. Kas oled kindel, et kõik info rahapesu kahtlustuse kohta on välja tulnud?
2. Kas teised investorid ka usuvad, et kõik info rahapesu kohta on välja tulnud?
3. Kas Swedbank tegi kõik endast oleneva, et rahapesu ära hoida?
4. Kas järelvalveorganisatsioonid kinnitavad, et Swedbanki tegevuses ei olnud ühtki viga?
5. Kas Swedbank pääseb igasugustest karistustest/trahvidest?
Kui enesekindlalt kõikidele küsimustele “jah” vastad, siis võid kiirustada ostma – hind on hea! Kui päris nii kindel pole, siis pigem tasub hetkel seda kukkuvat nuga kõrvalt vaadata.