Aastaalguse optimismis püstitatakse suurejoonelisi uusaastalubadusi, mille täitmise tuhin kahjuks tavaliselt väga kaua ei kesta. Top 3 uusaastalubadused on reeglina paremini söömine, trenni tegemine ja raha säästmine. Kui spordiklubid on juba veebruarikuus rahvast jälle tühjad, siis rahasäästmise lubadus kestab sageli ainult esimeste jaanuari allahindlusteni.
Ilmaasjata ei ole kirjutatud lugematul arvul raamatuid sellest, kuidas endale tekitada häid harjumusi, mugav on teha asju alati nii nagu alati tehtud ja kõige lihtsam asi, mida ka rahaga teha on selle ära kulutamine. Miks säästa, kui elada on ka vaja, eks?
Sea realistlikud eesmärgid
Selleks, et sel aastal rahateemalised uusaastalubadused paremini täidetud saaksid, alusta sellest, et ära püstita endale ebarealistlikke ootusi. Samamoodi nagu dieeti pidades ei toimi “homsest suhkrut ei söö” lubadus väga hästi, ei saa ka rahaasju ohjama hakata lubadusega “homsest ühtki ebavajalikku asja ei osta”. Tulemuseks on see, et esimese 3-eurose latte ostuga on eesmärk läbi kukutud ja motivatsioon edasi tegutseda kadunud.Realistlik eesmärk võib olla ka midagi väga väikest, mida on aga harjumuseks palju lihtsam muuta teha päevapealt täielik rahaasjade ümberkorraldus. Näiteks:
- Kanna igal palgapäeval automaatselt 50-100 eurot säästukontole
- Suurenda iga järgmine kuu säästukontole kantavat summat 5-10% võrra.
Kaks lihtsat eesmärki ja aasta lõpuks kahekordistad endalegi märkamatult igakuist säästusummat. Kui pangakontol vähem raha vabalt seisab, siis on ka ahvatlus seda igasuguste ebavajalike asjade peale kulutada märkimisväärselt väiksem. Väikeste sammudega edasi liikumine ei tekita ka tunnet, et eesmärk on üleliia kõrge ja saavutamatu.