Kristjan Port: loogiline on, et Eesti poisid olid värbajad-vahendajad, tipus liiguvad sajad tuhanded

Kuidas liigub raha dopinguvõrgustikus?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Spordibioloog Kristjan Port ütleb, et 40. kohalt 50. kohale tõusmiseks küll kalli dopinguga pole mõtet riskida.FOTO: JAANUS LENSMENT / POSTIMEES / Scanpix

Eesti Antidopingu nõukogu liige Kristjan Port selgitas Geeniusele, mismoodi võib toimida veredopingu võrgustik ja milline võis olla Austrias kinni võetud eestlaste roll selles.

Äsja lahvatanud dopinguskandaalis on juttu veredopingust. Suure tõenäosusega kasutati sportlaselt enda varem võetud verd. Kuidas sellise meetodi puhul suured rahad mängu tulevad?

Raha liigub metoodika tõttu. Arsti juures me ka kasutame oma keha ravi jaoks, aga arst ütleb, mida tuleb teha. Antud juhul võetakse kehast materjali ja selle manipulatsioon ja hoidmine on suhteliselt nõudlik.

Ja selle reinfusiooni teostamine on samamoodi – tegelikult see peaks toimuma kliinilises keskkonnas. Aeglase pumbaga või siis tilgutiga lastakse see vereringesse tagasi. Ja tegelikult peab ka tervislikku seisundit kontrollima, kuna tegemist on ohtliku protseduuriga. Veri võib kiiresti trombe tekitada ja eluohtlikku seisundit.

Ja kuna protseduur ise on suhteliselt nõudlik, siis seda saab teha vähestele ja see tasub ära tipus. Tipus liiguvad suured rahad, kus isegi mõne protsendi töövõime parandamine on ju miljonite küsimus.

Mismoodi selline kuritegelik süsteem töötab?

Arvatavasti niimoodi, et kuskil on hea kliiniline keskkond – arsti vastuvõtu taga olevad ruumid – ja kuskil on olemas siis võrgustik usalduslikest isikutest. Enamvähem nagu narkovõrgustikud, et kelle käest midagi saab ja kellele tohib midagi öelda. Ja see kõik liigutab raha. Ja need summad on hästi suured.

Need on sajad tuhanded dollarid, mida makstakse tõendite varjamise eest ja metoodikad on kümnetes tuhandites dollarites. Ja see ei ole ühekordne, vaid protseduuride rida. Teenus on välja kujundatud mitme aasta jooksul.

Kuidas eestlaste puhul? Eestlaste puhul ju kümneid tuhandeid lehvitada ei tundu ju loogiline?

Eestlaste puhul tundub loogiline olla see, kes raha teenis. Mitte maksta selleks, et liikuda 50. kohalt 40. peale, vaid olla selle võrgustiku liige, kes turgu kultiveerib. Niiöelda värbaja-vahendaja.

Oletame, et kuskil on potiäss. Potiässal lisaks olema potikuningas olema ja lõpuks on poti kaks. Osa taolisest dopinguvõrgustikust on väikese raha peal, osa on suure raha peal.
Kui suur üllatus Austrias juhtunu Teile oli?
Üllatus on see, et meie noored ja aktiivsed sportlased on selles kaasatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.