Kui kaua peab pood kaupa tavahinnaga müüma, et allahindlust teha?

Allahindlus, kampaania.Foto: Martin Mets

Eesti veebipoodides tehakse tihti allahindluskampaaniaid. Näiteks Kaup24 on asunud ka ära märkima, mis ajal tavahind kehtis. Mõnikord kipub see olema näiteks üks nädal.

Küsisime järgi, mis tingimustel üldse allahindluskampaaniaid teha tohib ning kuidas see seaduse tasemel reguleeritud on.

“Hinnakujundus on osa kaupleja vabast kaubandustegevusest. See tähendab, et on iga kaupleja enda otsustada, milliste lõpphindadega ta tarbijatele kaupu müüb,” rääkis Geeniusele tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) tarbimiskeskkonna osakonna jurist Martin Simmermann.

Oluline on, et kauba tarbijale pakkumine ja müük toimuks head kaubandustava arvestades ja tarbija suhtes ausalt ning tarbijale oleks avaldatud kaupade kohta tõene ja vajalik teave, ealhulgash hinnateave.

Kuna enamik tarbijaid langetab ostuotsuse hinnateabe alusel, siis praktikas on tavapärane, et kauplejad üritavad saavutada konkurentsieelist just hinnaeelise avaldamise teel. Kõige sagedamini kasutatakse selleks soodusmüügikampaaniaid ehk müüakse kaupu tavapärasest soodsamate hindadega.

Soodusega saab müüa ainult tooteid, mis on enne täishinnaga müügil olnud

Sooduskampaania läbiviimisel ja soodustingimustel müügist teavitamisel tuleb Simmermanni sõnul arvestada, et sõnu “soodusmüük” ja “allahindlus” või muid samatähenduslikke sõnu ja väljendeid tohib kasutada ainult kindlatel juhtudel.

Seda tohib siis, kui soodustingimustel müüakse varasemalt samas kaupluses müügil olnud tooteid, soodusmüük kestab piiritletud aja ning müüdava kauba hind on tunduvalt madalam varem kehtinud tavahinnast.

“Olukorras, kus toote soodushinnasildile on märgitud tavahinnana hind, millega kaupleja ei ole varasemalt toodet müünud, ei ole tarbijal võimalik aru saada, mis on toote tegelik tavahind ning kui suur on soodusmüügist või soodusmüügikampaaniast saadav kasu ja/või hinnaeelis,” nentis ta.

Soodushinnasildile tuleb märkida tavahinnaks hind, mis on kehtinud samas (e-)kaupluses, sama toote eest, kestvalt enne soodushinna kehtestamist.

Tavahinnaks ei saa märkida konkurendi müügihinda, konkurentide keskmist müügihinda, tootja või turustaja soovituslikku jaehinda, maailmaturuhinda ega muud hinda, mis pole varasemalt samale tootele samas (e-)kaupluses kehtinud.

Kui palju enne peab hind kehtinud olema?

Kehtiv õigus ei reguleeri perioodi pikkust, mil kaupleja peab enne kampaaniaperioodi algust toodet tavahinnaga müüma, et oleks võimalik rakendada soodushinda, rääkis TTJA jurist.

Samuti ei ole Eestis kujunenud välja sellekohast kohtupraktikat. Ebaausate kauplemisvõtete kasutamise kahtluse korral hindab TTJA kõiki rikkumisi juhtumipõhiselt.

ajadusel peab kaupleja olema võimeline selgitama ja tõendama, mis oli sooduskampaania algus- ja lõpukuupäev ning millisel perioodil oli toode tavahinnaga müügis.

Alates 28. maist 2022 hakkab kõikides Euroopa Liidu liikmesriikides, sealhulgas muidugi ka Eestis kehtima regulatsioon, mille kohaselt tuleb igas hinna alandamise teates ära näidata varasem hind, mida ettevõtja kohaldas kindlaksmääratud ajavahemiku jooksul enne hinna alandamist.

Varasemaks hinnaks loetakse ettevõtja kohaldatud madalaimat hinda teatava ajavahemiku jooksul, mis ei ole lühem kui 30 päeva enne hinna alandamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.