Kui ostad poest alkoholi või suitsu, ole valmis korraks maski ära võtma

Poes tuleb praegu käia maskiga, aga vanuse kontrollimiseks võib kauplus paluda selle korraks ära võtta.Foto. Shutterstock

Praegu peaks poes käima maskiga. Tuleb aga arvestada, et kui ostad kaupa, kus müüjal on tarvis dokumenti kontrollida, võidakse sul paluda mask korraks ära võtta.

Ühendriikide ja Suurbritannia kõmumeedia on viimasel ajal palju kirjutanud sellest, et alaealised kipuvad ennast maski abil vanemaks teesklema, et alkoholi osta. Enda eakamaks tegemine on saanud ka päris populaarseks vembuks TikTokis.

Eesti poodides maskidega alaealised seni probleemiks olnud pole. “Teadaolevalt pole Prisma kauplustes olnud juhtumeid, kus maskis alaealine oleks proovinud alkoholi- ja tubakamüügi piirangus mööda hiilida,” ütles Prisma kommunikatsioonijuht Ivo Rull.

Ka Coopist öeldi, et nemad pole täheldanud, et alaealised maskiajal rohkem napsu või tubakatooteid osta üritaks.

Ole valmis maski korraks ära võtma

Mitmed kauplused on selle vastu kasutusele võtnud lihtsa lahenduse – paluda inimestel mask korraks ära võtta. Näiteks on Rimi poodides üleval sildid, mis paluvad alkoholi ostes maski korraks ära võtta, et vanust tuvastada õnnestuks.

Rimist ei õnnestunud Geeniusel vastuseid saada, ent Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido kinnitas, et kui klienditeenindajal on tõesti vajadus kontrollida kliendi vanust, siis on neil õigus paluda kliendil hetkeks mask eemaldada.

Kas maskide kandmine on suurendanud vajadust inimeste dokumenti kontrollida? “Teatud juhtudel võib see vanuse kontrollimise vajadust suurendada,” tõdes Miido.

Ivo Rull Prismast nentis samuti, et avalikes siseruumides maski kandmise kohustus ei muuda seadust, mis paneb müüjatele kohustuse kahtluste tekkimisel tuvastada alkoholi ja tubaka müügil isikut tõendava dokumendi alusel ostja vanus.

“Nii nagu näiteks ka lennujaamades toimuvate dokumendikontrollide käigus, on sellistel juhtumitel põhjendatud tuvastatava isiku poolt maski lühiajaline näo eest võtmine,” rääkis ka Prisma kommunikatsioonijuht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.