Kui ostsid neid kolme oliiviõli, said tegelikult palju kehvema kraami. Üks sort poleks üldse tohtinud poodi jõuda

Eesti poodides müügis olnud oliiviõli partiis leidis riik puudused.Foto: Shutterstock

Veterinaar- ja toiduamet uuris mitut Eestis müügil olnud oliiviõli ning leidis kolm partiil, mille puhul oli pudelis sisalduv tegelikult märgistusel lubatust madalama kategooriaga. Ühe puhul polnud tõendatud isegi ohutus.

Ameti osakonnajuhataja Kaija Uuskami sõnul uuriti kõrge kategooriaga oliiviõli, kontrollimaks toote vastavust märgistusele. “Analüüside käigus uuriti ekstra-neitsioliiviõli koostist ja kvaliteeti,” rääkis ta.

Kõige karmim juhus oli Gourmante Extra Virgin Olive Oil, partii number L07103, parim enne 12.12.2020, päritolumaa Kreeka. Selle puhul oli tegemist madalaima kvaliteediga neitsioliiviõliga, mida pole üldse lubatud turustada jaemüügietapis.

Sellest tulenevalt kohustas amet maaletoojat antud tootepartii turult tagasi kutsuma. Kui oled selle partiinumbriga oliivõli soetanud, saad selle tagastada poodi, kust kauba ostsid.

Veel kaks õli olid lubatust kehvemad

Veel kahe sordi puhul leidis veterinaaramet, et ekstra-neitsioliiviõli asemel müüdi madalama kategooria kaupa. Nendeks olid extra virgin olive oil GAEA Kreekast ja Pietro Coricelli traditional unfiltred extra virgin olive oil Itaaliast.

“Analüüsid näitasid, et ekstra-neitsioliiviõli asemel müüdi hoopis neitsioliiviõli, mis on selgelt tarbija eksitamine. Tootepartiid eemaldatakse müügilt,” lubas veterinaar- ja toiduameti osakonnajuhataja Uuskam.

Oliiviõlide proovid võeti tegelikult juba päris ammu – veebruaris ja juulis. Kuna oliiviõli analüüsimine eeldab 70 erineva näitaja analüüsimist ja organoleptilist hinnangut ehk lõhna, välimuse ja maitse analüüsimist, siis on proovi hindamine aeganõudev protsess ning tulemused saabusid nüüd.

Veterinaar- ja toiduamet teavitas tootjariike järelevalvetulemustest ning võimalikku toidupettust hakkavad edasi uurima tootjariikide ehk Itaalia ja Kreeka asutused.

Mida oliiviõli kategooriad tähendavad?

Neitsioliiviõlid liigitatakse kolme kategooriasse – ekstra-neitsioliiviõliks, neitsioliiviõliks ja lambiõliks. Esimest kahte on lubatud jaemüügietapis müüa, kuid viimast mitte.

Lambiõli, mis on samuti neitsioliiviõli, puhul on tegemist madalama kategooria oliiviõliga, mis pole mõeldud jaemüügis müümiseks.

Siinkohal ei tohi neitsioliiviõli lambiõli kategooriat segi ajada ehituspoodides müügil oleva lambiõliga, sest tegemist on erinevate toodetega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.