Kui palju hakkavad uued europarlamendisaadikud raha teenima?

Marina Kaljurand sai europarlamendi valimistel enim hääli.Foto: Scanpix Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Varsti on Eestist Brüsseli poole teel uus ports Euroop parlamendi saadikuid. Vaatame nüüd täpselt üle, palju nad selle töö eest raha saama hakkavad.

Iga töö väärib palka ja Euroopa parlamendi saadikutel on kõigil üks palk. Eesti saadik saab täpselt sama palju kui Leedu, Soome või Saksamaa saadik ehk 8757,70 eurot kuus.

Parlamendisaadikud saavad ka vanaduspensioni alates 63. eluaastast. Pension on 3,5% igalt parlamendis oldud aastalt, summa lagi on 70% palgasumma juures. Seega kui saadik on parlamendis vaid ühe aasta, saab ta umbes 300 eurot pensioni.

Palju on hüvitisi?

Euroopa parlamendi saadikutele hüvitatakse mitmeid kulusid. Brüsselis või Strasbourgis toimuvale istungile saabumiseks on ette nähtud hüvitis. EL maksab kinni rongi- või lennupileti, seda kusjuures ka esimese klassi rongi või äriklassi lennupileti puhul.

Samuti hüvitatakse vajadusel auto sõidukulud, kuni 1000 kilomeetri ulatuses, kilomeetrihinnaga 0,53 eurot. Lisaks veel ka erinevad teel tekkivad kulud, nagu broneerimistasud, lisakohvrid ja nii edasi.

Kui jutt käib üritustest, mida ei korralda Euroopa parlament, näiteks mõni konverents, siis saab parlamendisaadik taotleda reisikulude hüvitamist. Välismaal, (st koduriigist väljas) on hüvitise ülempiir 4454 eurot aastas.

Aga kui juba sai mindud, siis on vaja ka päevaraha. Ka selle maksab kinni Euroopa parlament, 320 eurot päeva kohta,  aga ainult juhul kui tegemist on ametliku tegevusega ning parlamendi liige oma kohalolu registreerib.

Euroopa Liidust väljaspool on päevaraha poole väiksem ehk 160 eurot, aga selle sisse ei ole arvestatud hotellikulu.

Parlament maksab ka üldist hüvitist, mille eest peab saadik suutma tasuda bürookulud, arvutite, telefoni, interneti jms kulud, aga ka ajakirjanduse tellimused ning ka näituste ja muude ürituste korraldamisega seotud üritused. Summa: 4513 eurot kuus.

Lisaks kaetakse 2/3 saadiku ravikuludest. Samuti makstakse saadikule ka üleminekutoetust ehk kui ta Euroopa parlamendist lahkub, makstakse talle palka nii mitu kuud, kui mitu aastat ta parlamendis oli. Olid parlamendis neli aastat, saad nelja kuu palga.

Mitterahalisi hüvesid on ka, parlament annab parlamendiliikmete käsutusse sisustatud bürooruumid Brüsselis ja Strasbourgis. Parlamendiliikmetel on õigus kasutada mõlemas linnas tööülesannete täitmisel parlamendi ametisõidukeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.