Uudis

Kui su Bolti juht on eraisik, siis kes peab maksud maksma?

Bolti auto.Foto: REUTERS / Ints Kalnins / Scanpix

Kirjutasime eile, kuidas käib maksude maksmine siis, kui palkad endale kas töölepinguga või käsunduslepinguga eraisikust töömehe, olles ka ise eraisik. Kuidas on aga lood Bolti juhtidega, kes ei tegutse FIE või OÜ-na?

Üks Geeniuse lugeja kirjeldas juhtumit, kus sõitis Boltiga, meilikasti saabunud “arve” väljastaja kohal oli aga eraisiku nimi ja isikukood. Ettevõtluskontot juhil maksuameti registri andmetel polnud.

Kui palkad eraisiku tööd tegema, pead tema pealt ka makse maksma – kui tegu on töölepinguga, siis tuleb teha kanne töötamise registrisse, pidada kinni tulumaks ning tasuda sotsiaalmaks ja teha pensionimakse. Kui hangid teenust käsunduslepinguga, jääb tulumaksu puudutav ära, ent sotsiaalmaks ja pension tuleb siiski tööandjal maksta.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Uurisime maksuametist järgi, kuidas eraisikust Bolti juhiga käituda tuleb – kas ka tema tuleb registris üles anda ning maksud tasuda?

Sõitjavedu on ettevõtlus

Lühike vastus on “ei”. “Taksoveoteenuse kasutamisel ei teki seetõttu tööandja-töötaja suhet ning sõitjal pole vaja muretseda maksudeklaratsioonide esitamise pärast,” kinnitas maksu- ja tolliameti (MTA) maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi.

Ta selgitas, et oma olemuselt on Bolti kaudu taksoveoteenuse pakkumine ettevõtlus, mistõttu peavad teenust pakkuvad juhid ise tagama, et nad on kas registreeritud ettevõtjana (FIE või äriühingu vormis) või kasutavad ettevõtluskontot.

“Ka FIEna registreerimata inimene saab oma ettevõtlustulu ise tuludeklaratsioonis deklareerida ning õigesti maksustada,” ütles Liivamägi veel.

MTA maksude osakonna juhataja lisas, et amet on varasemalt teinud ja teeb jätkuvalt sõidujagamisplatvormidega koostööd, et nende juhid oleksid kursis oma tegevusega kaasneva maksukohustusega ning täidaksid oma kohustusi.

Bolt koolitab juhte

Uurisime ka Boltilt, kas seesugune olukord on tavapärane. Firma PR-juht Karin Kase rääkis, et Bolti juhid võivad teenust pakkuda erinevate ettevõtlusvormide all.

“Lisaks võimalustele avada ettevõtluskonto, oma ettevõte või pakkuda teenust FIEna võivad transpordiplatvormil teenust pakkuda ka eraisikud,” ütles ta.

Veel ütles Kase, et Bolt tutvustab erinevaid võimalusi oma juhtidele ka koolitustel. Kuidas sõitjaveoteenust pakkudes tulumaksu tasuda saab, võib lugeda MTA veebiküljelt.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.