Uudis

Kui suure kukkumise puhul Tallinna börsil kauplemine peatub?

BörsFoto: Shutterstock

Viimasel ajal on palju tähelepanu olnud New Yorgi börsil, kus nädala jooksul on mitu korda käima läinud kaitselüliti ehk kauplemine ajutiselt peatatakse.

Nimelt näevad reeglid ette, et tähtsa aktsiaindeksi S&P 500 langemisel 7 protsendi võrra peatub kauplemine New Yorgis automaatselt 15 minutiks. Kui turg uuesti langeb ning saavutab 13 protsendi taseme, pannakse kauplemine taas veerandtunniks kinni ning kui turg kukub veel 20 protsenti, peatub kauplemine terveks päevaks.

Turgudel on heitlikud ajad ning ka Tallinna börs pole erand – näiteks esmaspäeval kukkus turg isegi 10 protsenti. Küsisimegi Balti börse haldavalt Nasdaq Balticult järgi, kuidas on olukord lahendatud kohalikul turul.

Limiidid toimivad aktsiapõhiselt

“Tallinna – ja laiemalt Balti börside – puhul on volatiilsuslimiidid paigas küll. Meie turul ei ole need indeksipõhised, vaid aktsiapõhised,” selgitas Nasdaq Balticu kommunikatsioonijuht Ott Raidla.

Volatiilsuslimiit on lihtsalt öeldes piirang väärtpaberi hinna liiga järsuks liikumiseks kas üles või alla. Need limiidid on börsidel paigas ka nii-öelda tavaolukorras. Tavalimiidid Balti turul on 15 protsenti staatiliselt ehk igapäevasest avamishinna hinnast mõõdetuna ja 10 protsenti dünaamilisest ehk viimase tehingu hinnast mõõdetuna.

Staatilise volatiilsuslimiidini jõudmisel on kauplemine selle konkreetse väärtpaberiga suletud 3 minutit, dünaamilise volatiilsuslimiidini jõudmisel 1 minut.

Kuna turuolukord on nii maailma uudisvoogu domineeriva viirusehirmu ja riigis välja kuulutatud eriolukorra tõttu tavapärasest aktiivsem ja volatiilsem – ehk hindade kõikumised tavapärasest oluliselt suuremad – siis näiteks reedel ja ka esmaspäeval kahekordistati dünaamilisi volatiilsuslimiite kõigil Nasdaqile kuuluvatel Põhjamaade ja Balti börsidel.

Raidla tõi ka praktilise näite: : kui keegi ostab turuhinnaga aktsia, aga selle aktsia hind kukub selle ostuga nt 10-15% (vastavalt limiidi mahule), peatatakse paari minuti jooksul kauplemine automaatselt ning ostjal on võimalik tehing paari minuti jooksul tühistada.

“Limiite suurendatigi selleks, et need mitmeminutilised ooteajad kauplemist ei hakiks. Limiite muudetakse Nasdaqil ainult eriolukordades,” lisas Raidla.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.