Kui tahad iganädalast palgapäeva, tasub ülemusega rääkida

Seadused ei tee takistust töö eest palka maksta tihemini kui korra kuus.Foto: Pixabay

Ehkki Eestis on kujunenud välja tava, et palka makstakse korra kuus, ei keela seadus ühestki otsast seda ka tihemini teha.

Kuu alguses tõstatas IT-ettevõtja Jaan Pillesaar Geeniuse veergudel intrigeeriva teema: igakuiselt palgamaksmine on Eestis laialt levinud komme, ent tegelikult pole täna enam ühtegi põhjendust, miks seda tingimata tegema peaks.

“Tänase tehnoloogiaga ei ole mingi probleem maksta palka, pensionit või mistahes toetust inimestele reaalajas, põhimõtteliselt iga tund või minut,” ütles Pillesaar isegi.

CV Keskus korraldas ka töövõtjate seas küsitluse, kust selgus, et iga neljas töötaja sooviks palka saada vähemalt kord nädalas. Kõige rohkem tahavad tihemat palgapäeva ehitussektori ja IT-valdkonna töötajad.

Milleks seda vaja on?

Miks meil palka just igakuiselt makstakse? Ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson selgitas, et Eesti seesugune traditsioon pärineb üheksakümnendatest, kui kaotati niinimetatud avansipäevad. “Soomlased arveldavad siiani nädala või kahe nädala tsüklis,” tõi ta näite.

Ametiühingujuht märkis veel, et Eestis pole diskussioone tihedama palgamaksmise teemal tõusnud, kuigi vajadust kahenädalase tsükli järele on just madalama sissetulekuga inimeste seas siiski siiski täheldatud.

CVKeskus märkis enda küsitluse tulemusi analüüsides samuti, et palgamaksmise perioodi lühendamine võiks avaldada positiivset mõju inimeste toimetulekule, kuivõrd varasematest uuringutest on selgunud, et iga viies töötaja ei tule oma palgaga praegusel tööturul toime.

Portaali turundusjuht Henry Auväärt märkis, et uuringud näitavad, et vaatamata keskmise palga kiirele kasvule ei ole töötajate toimetulek oma töötasuga näidanud erilisi paranemismärke. Iga viies töötaja ei tule oma palgaga järgmise palgapäevani toime.

“Kuna kiire palgakasv käib paljudele tööandjatele üle jõu, võiks palgamaksmise süsteemi ajakohastamisel olla positiivne mõju,” rääkis Auväärt.

Takistust põhimõtteliselt pole

Kui firma tahab palka maksta tihemini kui kord kuus, on see tegelikult juba praegu täiesti teostatav. “Täna ei ole seadusest tulenevaid takistusi, et tööandja ei saaks töötajale maksta palka näiteks kord nädalas või kord päevas,” ütles Eesti Kaubandus-Tööstuskoja poliitikakujundamise ja õigusosakonna juhataja Marko Udras.

Ta nentis, et see on töötaja ja tööandja omavaheline kokkulepe, kui tihti palka makstakse – seadus nõuab ainult, et palka makstakse vähemalt kord kuus.

“Kuna õiguslik takistus puudub, siis ei ole me seda teemat viimastel aastatel Kaubandus-Tööstuskojas ka arutanud. Meil ei ole ka ülevaadet selle kohta, kui paljud ettevõtted maksavad palka sagedamini kui kord kuus ja kes need ettevõtted on,” lisas ta.

See tähendab, et kui tahad saada näiteks iganädalast palgapäeva, tasub ülemuse või firmaomaniku jutule minna ning see ettepanek teha – ehk tuleb ettevõte vastu ning annab sulle oma tahtmise.

Hea lugeja! Kui oled saanud palka tihemini kui korra kuus, kas Eestis või kuskil mujal, kirjuta enda kogemusest meile aadressil geenius@geeniuse.ee. Kas tundsid, et said enda rahaasjadega paremini hakkama?

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.