Uudis

Kui võtad teisest sambast raha välja, siis enam pangast laenu ei saa – müüt või tegelikkus?

Panku ei huvita, mida sa oma teise samba rahaga teed.Foto: Shutterstock

Sotsiaalmeedias ehk somes levib igasugust huvitavat infot. Muu hulgas kõlab väiteid, et kui oled esitanud avalduse, et võtad teisest pensionisambast raha välja ja tahad seejärel pangast laenu võtta, vaadatakse sind kui pidalitõbist ning mingit laenu sa ei saa.

Geenius küsis: kuidas on asjad tegelikult?

Luminori Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane ütleb, et sel väitel tõepõhja all ei ole. „Vähemalt Luminoris me seda laenutaotluse juures ei vaata ega hinda seda kuidagi negatiivselt,“ ütleb Rebane.

Põhimõtet kinnitab ka  LHV eraisikute finantseerimise osakonna juht Catlin Vatsel. „Pensioni II sambaga seotud valikud ei mõjuta kuidagi pangalaenu taotlemist,“ ütleb Vatsel. „Mõistagi soovitame oma II sambaga seotud otsused väga põhjalikult läbi kaaluda, sest ainus viis pensionipõlves mõnusalt ära elada, on selleks piisavalt raha koguda.“

Vatsel kinnitab, et teisest sambast väljumine pangalaenule mõju ei avalda: „Loeb ikkagi see, mis on selle inimese taga – milline on tema maksevõime, olemasolevad finantskohustused, eelnev maksekäitumine ja muu säärane.“

Kui pank näeb, et kliendil on tekkinud säästmise või investeerimise harjumus ja ta mõtleb oma tuleviku heaolu peale, on see panga jaoks väga hea märk ning tähendab tõenäoliselt ka kliendi jaoks soodsamaid tingimusi, lisab Vatsel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.