Uudis

Kui võtad ümbrikupalka, siis pane tähele: maksuamet viib läbi kontrolle üle Eesti

Sularahas tasu maksmisel peab ka tööandja maksude peale mõtlema.Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane / Scanpix

MTA eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks poole võrra. Selleks jätkab amet ümbrikupalkade maksmise ja käibe varjamise tuvastamiseks suunatud vaatlusi üle Eesti.

Lääne-Virumaalt leiti kaheksa riskiga ettevõtet

Maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad külastasid jaanuaris kuut Lääne-Virumaa ehitusobjekti ning ühte puidu- ja ühte toidutöötlemise ettevõtet, kontrollitud 26 ettevõtetest kaheksa olid ümbrikupalga riskiga, vahendas asutus pressiteates.

Töötajate registris oli kontrollitud 89 töötajast registreerimata 13, neist kümme ühel ehitusobjektil, teatas maksu- ja tolliamet.

Ühe äriühingu kontrollimisel tuvastati töötaja, kes ei tunnistanud oma töötamist äriühingus, vaid nimetas seda lihtsalt abistamiseks. Hilisemal vestlusel tunnistas äriühing selle inimese tööle asumist juba 2018. aasta algusest ning deklareeris tagantjärele talle mitteametlikult makstud töötasud.

Töötaja ise vastutab

MTA maksuauditi üksuse juht Külli Koidumäe juhib tähelepanu, et vastutus ümbrikupalgas tasumise eest ei ole üksnes tööandjal, vaid ka töötajal endal.

“Seoses käimasoleva füüsilise isiku tulude deklareerimise perioodiga tuletame meelde, et ümbrikupalga teadlik vastuvõtmine ei vabasta selle saajat tulumaksu tasumisest. Kui töötaja palgalt on maksud tasumata, tuleb töötajal endal kõik saadud tulud deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis,” ütles Koidumäe.

Maksuamet õngitseb lisainfot

“Sellest aastast kuvatakse tuludeklaratsiooni esitamisel automaatse riskianalüüsi alusel osadele inimestele täiendavaid küsimusi. Seda kahtlusel, kui inimene unustas või jättis tahtlikult osa oma tuludest deklareerimata,” täpsustas Koidumäe. Sellest oleme Geeniuses ka pikemalt kirjutanud.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.