Uudis

Kuidas käib laenu ennetähtaegne tagasimaksmine ja mis pangad selle eest lisatasu küsivad?

Eesti väikefirmadele on juurde tekkimas uus laenuvõimalus.Shutterstock

Vaba raha võib vahel ikka ootamatult tekkida ja kõige mõistlikum on esimese kulutusena laenud tagasi maksta. Kuigi üldiselt on laenudel kindlaks määratud tagasimaksmise graafik, siis saab ka planeeritust rohkem tagasi maksta.

Aga, kuidas see üldse käib ja kas selle eest võetakse ka lisatasu? Nagu vastustest selgub, siis toimib süsteem igas pangas natuke eri moodi. Küsisime pankadelt täpsemalt järele.

Swedbank: tasuta, kui teavitad kolm kuud ette

Swedbanki eluasemelaenude valdkonnajuht Anne Pärgma rääkis, et kodulaenu tagastamiseks on kaks varianti: kas klient maksab ise internetipangas laenujääki tagasi (raha peab selleks arvelduskontol olemas olema) või edastab klient vastavasisulise avalduse panka. “Näiteks et seoses vara müügiga on soov laenujääk ennetähtaegselt tagastada või andes märku tuleviku kuupäevast, millal on plaanis laenujääk tagastada,” kirjeldas Pärgma.

Kui klient tagastab laenujäägi ennetähtaegselt internetipangas, on teenustasuks ühe kuu intressid tagastatavalt summalt. Kui tagastamine toimub pangale tehtud avalduse alusel, on ennetähtaegse laenujäägi tagastamise tasuks kolme kuu intressid tagastatavalt summalt, juhul, kui panka ei ole kolm kuud ette teavitatud. Kui panka on kolm kuud soovitud tegevusest ette teavitatud, teenustasu ei küsita. Kõik eelnev kehtib ujuva intressiga laenujääkide tagastamise kohta.

Väikelaenude ennetähtaegse tagastamise eest Swedbank mingeid lisatasusid ei küsi.

SEB: tasuta, kui teavitad vähemalt kümme päeva ette

SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann vastas, et laenusaajal on võimalik laen või osa sellest ennetähtaegselt tagasi maksta, teavitades sellest panka kirjalikult ette vähemalt 10 päeva.

Seda, mis tasu peab maksma, määrab konkreetne laenuleping. “Laenu ennetähtaegse tagastamise tasu suurus lepitakse kokku laenulepingus,” ütles Piilmann.

LHV: tasuta

LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum tõdes, et erinevatel pankadel on see eri moodi korraldatud, kuid nende pangas peab laenu ennetähtaegseks tagastamiseks oma laenuhalduriga ühendust võtma ja teada andma, kui suur summa ja millal soovitakse tagastada.

“Pank võtab makse kokkulepitud päeval kliendi kontolt ning arvutab samale perioodile uue laenugraafiku. Kliendi jaoks on selline laenu tagastamine tasuta,” kinnitas Rum.

Coop Pank: tasuta, kui teavitad vähemalt kolm kuud ette

Coop Panga erakliendi kinnisvara finantseerimise äriliini juht Karin Ossipova rääkis, et laenu ennetähtaegseks maksmiseks on vaja esitada pangale avaldus koos tagasimaksmise kuupäevaga kas internetipangas, kontoris või e-kirja teel.

“Kui klient teavitadab panka laenu ennetähtaegse tagastamise soovist vähemalt kolm kuud ette, siis tagastamise tasu puudub,” ütles Ossipova. “Soovides laen koheselt tagastada, arvestatakse tasu kolme kuu intressi ulatuses tagasimakstavalt summalt.”

“Elus tuleb aga teinekord ette ka ootamatusi ja kui selgub, et kokkulepitud tagasimaksmise kuupäeval siiski kontol piisavalt raha ei ole, siis jätkub algselt kokku lepitud maksegraafiku järgne tasumine ning viivist ei arvestada,” lisas ta.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.