Uudis

Kuidas ma reisides raha kokku hoian?

Reisile võtan alati kaasa oma nullkululise komplekti veepudeliga, riidest kottidega, korduvkasutatavad kõrre ja kahvli, rätiku ning toidukarbi. Pakin kaasa oma toidu, lasen veepudelit linnaruumis täita ning väldin ühekordsete plastiktoodete ostmist.Maryliis Teinfeldt

Olen reisinud ning välismaal elanud võrdlemisi palju. Elu kohvris või seljakotis ei ole mulle võõras. Küll aga teab igaüks, et maailma avastamise kõige suurem takistus on üldjuhul seis rahakotis. Kuidas aga reisides raha kokku hoida? Siin on minu kuus nullkululist ideed ja põhimõtet. 

Kombineerin omavahel töö ja lõbu

Pea enamik minu välismaale tehtud reisidest on olnud seotud kas minu töö või õpingutega. Kuna lennukiga reisimine on minu ökoloogilise jalajälge kõige suurem panustaja, siis proovin teadlikult seda hoida väiksena – ehk esmalt eelistan ma puhata kodumaa looduses.

Sõnum Rahageeniuse peatoetajalt

Pensioni investeerimiskonto

Sinu tuleviku võimalus.

Finantsteenust pakub Luminor Bank AS. Enne lepingu sõlmimist tutvu tingimustega ja vajadusel konsulteeri asjatundjatega.

Kuna tänapäeval on maailma ja selle erinevate rahvaste avastamine oluline osa elust, siis oma reisikihku leevendan ma justnimelt tööd tehes. Nädalasi palmi all puhkamisi ma ei harrasta, vaid hoopistükis valin selle asemel teha välismaal näiteks erialast praktikat, võtta välissemestrit või hoopistükis proovida kätt vabatahtliku tööga.

Teised alternatiivsed võimalused reisimiseks on koduvalvamisteenus (www.trustedhousesitters.com/‎), lemmikloomahoiuteenus (www.petbacker.com/‎) või näiteks WOOFING (https://wwoofinternational.org/), mis kätkeb endast ökotaludes abistamist. Säärased pikemaajalised välismaal viibimised on ka minumeelest mõnusamad, sest saan pinnapealse turistikogemuse asemel elada ja toimetada nagu ehtne kohalik.                                     

Suveniirid loodusest

Ma ei ole kunagi ostnud lipuvärvides magneteid, turistiatraktsiooni kujutistega postkaarte, t-särke, pastakaid ja muud seesugust. Minu kaasavõetavad reisimuljed jäävad üldjuhul fotode, videode, joonistuste ja mälestuste formaati.

Kõige olulisemad ongi just nimelt mälestused ja uued kogemused. Poodlemisretkede asemel käin seiklusparkides, kanuuga sõitmas, matkadel või hoopistükkis maalin. Lisaks sellele toon kaasa kohalikku toitu-jooke või hoopistükkis midagi loodusest ise korjatut, nagu näiteks loorberi- või oliivipuulehti, rosmariinioksi, merikarpe jms.

Kõnni, kõnni ja veelkord kõnni

Suurlinnades reisides eelistan ma alati huvipakkuvates piirkondades jala ringi liikuda. Näiteks jaotan ma linna osadeks, vastavalt milliseid muuseume või muid paiku ma külastada soovin. Seejärel liigun ma sihtpunktist sihtpunktini jala.

Linnaruumi jalgsi avastamine on hea seetõttu, et nõnda saab leida kohti, mida tavaline turist ei leia. Lisaks sellele on see ka hea tervisele, keskkonnale ja muidugi mõista rahakotile. Kõndimine ei ole kunagi liiast. 

Pudelivett ei osta

Muidugi tuleb reisides ikka aeg-ajalt ette ootamatusi ning kivisse raiutud reegleid luua ei saa, ent sellegi poolest proovin ma võimalikult rangelt ennetada võimalikke puudujääke. Näiteks üks põhimõte, millest ma kinni hoian on see, et ma ei osta pudelivett. Võtan enda pudeli kaasa ja linnaruumis täidan seda.

Oma pudelisse vee küsimine ei ole häbiasi, teen seda nii kohvikutes, tanklates kui ka muuseumites. Sihtkohtades, kus kraanivesi aga ei maitse kõige paremini, kasutan ma vee neutraliseerimiseks sütt.

Lisaks pudeliveele ei ütlemisele on mul kaasas enda väike käterätik, pilliroost joogikõrs, toidukarp, joogitops ja kahvel, et vältida ühekordsete toodete ostmist. 

Tasuta muuseumikülastused

Uutes reisisihtkohtades uurin ma muuseumite ja kontsertide kohta, kas mõni neist on ka tasuta. Mitmed muuseumid pakuvad tasuta külastuspäevi, nendeks võivad olla kuu esimene pühapäev, iga reede õhtupoolik või esmaspäeva varahommik. 

Kõige olulisem on reisil suhelda kohalikega

Reisid muudavad eriliseks inimesed. Reisides proovin ma alati olla avatud, uudishimulik ning suhtlemisaldis. Teen meelsasti juttu inimestega kohvi tellides, rongis või bussis, muuseumis, raamatupoes jms.

Kohalike või ka näiteks turistidega suheldes saab head informatsiooni mõnusate söögikohtade, tasuta ürituste või rahakotisõbralike nippide kohta.

Proovin alati leida kedagi, kes on piirkonnaga tuttav, et ta saaks ringi näidata või tutvustada kohti, mida kohalikud armastavad. Lisaks on ääretult tore tutvuda erinevate inimestega.

Soovitan soojalt uurida erinevate kohtumiste kohta Meetup.com veebilehelt. Lisaks sellele saab Airbnb Experiences (www.airbnb.com/Experiences) portaalist valida endale meelepäraseid tegevusi, mida viivad läbi kohalikud.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.