Kummaline reklaam: kas hoiu-laenuühistusse raha panemine on sama turvaline kui sport?

Tallinna hoiu-laenuühistu reklaam. Pilt on illustratiivne.Foto: erakogu

Tallinna ühistranspordis on taas üleval segadusttekitava hüüdlausega reklaamid, kus kutsutakse inimesi üles Tallinna Hoiu-Laenuühistusse raha panema.

“Sinu hoius. Sama turvaline nagu sinu sport,” kõlab hoiu-laenuühistu reklaam, millel Hannes Kaljujärv näitab püstist pöialt. Selliseid reklaame on Tallinna Hoiu-Laenuühistu teinud aeg-ajalt ikka ja jälle, ent viimasel ajal pole neid väga näha olnud.

Hoiu-laenuühistud eristuvad pankadest selle poolest, et pakuvad “tähtajalist hoiust”, millel on tihti intress kordades korda suurem kui pankadel. Näiteks reklaamiski öeldakse, et hoiuse intress on kuni 6 protsenti aastas – pankadel on see enamasti tugevalt alla protsendi.

Tagatisi pole

Nagu oleme varemgi kirjutanud, pole sellel tootel aga pangahoiusega mingit erilist pistmist. Pangahoiused on kindlustatud – kui pank peaks uppi minema, maksab 100 000 euro ulatuses raha tagasi riiklik Tagatisfond. Hoiu-laenuühistutel midagi sarnast pole.

Hoiu- ja laenuühistusse “hoiustamine” on seega oma olemuselt pigem laenu andmine, mille tagatiseks on ühistu vara, milleks suuresti on välja antud laenud, mille garandiks omakorda on ühistult laenu võtnu vara, näiteks kinnisvara, on Geenius varem kirjutanud.

Sinult laenatud raha laenab hoiu-laenühistu omakorda edasi, tihtilugu ettevõtele, kes pangast väga lihtsalt laenu ei saa. Sisuliselt on tegu investeeringuga – omajagu riskantsega –, mitte hoiustamisega.

Mis sport?

Ühesõnaga, kui tahad hoiu-laenuühistusse raha panna, tasub kindlasti põhjalikult läbi mõelda, kas ja miks, nagu iga investeerimisotsuse puhul. Tasub tutvuda ka ühistu taustaga.

Reklaamlause, et hoius on sama turvaline kui sport, on samas muidugi igal juhul tõene, sest eks ole ju see ka sport:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.