Küsime järele: miks müüb Eesti apteek ülikalli hinnaga pudelivett?

Võrrelduna ka kalli kraaniveega oleks 1,50 maksva veepudeli juurdehindlus kümnetes tuhandetes protsentides.Foto: MERILY SMIDT/SAKALA/Scanpix

Südameapteegi keti apteegid on asunud müüma pudelivett, mille peal firma logo ning suur kiri, et ühest pooleliitrisest pudelist saab 31 protsenti päevasest veevajadustest. Hind on ülikõrge – 1 euro ja 50 senti.

Ehkki mitte ebatavaline – ka tanklates või kioskites võib mõnikord sellise hinnaga vett leida –, on see siiski ülikallis ning kümneid tuhandeid kordi kallim kui sama veekogust kraanist lasta.

Võtame näiteks Viimsi vee, mis on kallis nii Eesti kui lähiriikide kontekstis – seal maksab kuupmeeter vett 3,84 eurot, Helsingis veidi vähem ehk 3,70 eurot. Kui pudelisse lasta Viimsi vett ning müüa seda pooleliitrises pudelis, oleks juurdehindlus ei rohkem ega vähem kui 78025%, märkis majandusanalüütik Madis Aben oma blogis.

Geeniuse lugejad on tähelepanu juhtinud seigale, et pudelil reklaamitakse suurelt, et üks pooleliitrine pudel katvat 31% päevasest veevajadusest – sõnastus, mis tihti sarnaneb näiteks toidulisandite puhul kasutatava kõnepruugiga. Võib tekkida küsimus, kas apteegis müüdav vesi on kuidagi eriline.

Pudelid näiteks Tõnismäe Südameapteegi ketti kuuluvas apteegis, kus vesi on nähtavale kohale välja pandud, on sellised (foto: Madis Aben)

Apteek: see on üks nõuanne, kuidas ise oma tervise heaks palju ära teha

“Üle maailma on näha trendi, et apteekri nõu ei küsita enam ainult siis, kui haigus käes, vaid järjest enam tullakse apteeki hoopis nõustamist küsima, kuidas terve olla. Nii on ka terviseinfo meie veepudelitel üks nõuanne, et ise annab oma tervise heaks igapäevaselt palju ära teha. Olgu selleks või organismile väga vajalik vesi,” selgitab Südameapteegi turundusjuht Merle Väli.

Tema sõnul kipuvad Eesti inimesed vett jooma pigem vähem kui vajalik. “Siit ka meie tervisnõu, seekord veepudelil, mis paistab silma, kui ringi käid või juba leti juures apteekriga suhtled,” rääkis Väli.

Ravimiamet kinnitab, et sellises turunduses pole midagi valesti. “Apteegis on lubatud joogivett müüa, sest see on osade ravimite manustamisel abiks. Apteegis müüdav joogivesi ei erine toidukaupluses müüdavast veest,” ütles ameti kommunikatsioonijuht Kristi Sarap.

Samuti ütles ta, et joogivesi ei ole toidulisand ning sellele ei viita ka pudeli sildil ja hinnasedelil olev teave. Joogivesi on Eestis laialdaselt kättesaadav ja inimesel on võimalus valida, kust ja millise hinnaga ta joogivee ostab, rääkis ravimiameti kommunikatsioonijuht.

Kui palju Südameapteekide vett ostetakse? Keti turundusjuht Väli rääkis, et populaarsus on apteekides ja piirkondades erinev. “Pigem on näha tendentsi, et vee ostmine on suurem suuremates kaubanduskeskustes, kus pikemalt (konditsioneeritud) siseruumides viibimine tekitab janutunde,” ütles ta.

Igal juhul on Südameapteegil tema sõnul hea meel, kui nad on pudelitega edasi andnud sõnumi, et oma tervise heaks saab igapäevaselt ise palju ära teha. “Vee täpne koostis on nõuetekohaselt etiketil kirjas ja apteeker kohe kõrval valmis nõustama,” rääkis ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.