Küsitlus: suur enamus Eesti inimesi soovib tasakaalus riigieelarvet näha

30. mail valitsuse poolt heaks kiidetud riigi eelarvestrateegia aastateks 2020-2023 näeb ette, et sellel ja järgmisel aastal on eelarve struktuurses puudujäägis ning jõuab tasakaalu 2021. aastal.Foto: Scanpix

Suur osa eestimaalastest leiab, et tasakaalus riigieelarve peaks olema valitsejate eesmärk, selgus Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstati küsitlusest.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel viib uuringufirma Norstat Eesti AS iga nädal 1000 Eesti kodaniku seas läbi ühe küsitluse erakondliku eelistuse teemal. Viimases küsitluses, mis viidi läbi 4.- 11. juunini, paluti inimesel vastata veel lisaküsimustele teaduse rahastamise ning riigi eelarvestrateegia teemal.

30. mail valitsuse poolt heaks kiidetud riigi eelarvestrateegia aastateks 2020-2023 näeb ette, et sellel ja järgmisel aastal on eelarve struktuurses puudujäägis ning jõuab tasakaalu 2021. aastal. Samas lepiti ka kokku nelja aastaga suunatakse teadus- ja arendustegevusse 150 miljonit eurot lisaraha, kuid saavutamata jääb eesmärk tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKT-st. Kuna üheprotsendise eesmärgi saavutamine teaduse rahastamise puhul tähendaks veelgi suuremat riigieelarve puudujääki, küsiti inimestelt, kuivõrd vastuvõetav see neile oleks ning kui oluline eesmärk on tasakaalus eelarve üldiselt.

Riigieelarve tasakaalu teemal esitati küsimus: „Riigi eelarvestrateegia kohaselt on riigieelarve sellel ja järgmisel aastal puudujäägis ning jõuab tasakaalu 2021. aastal. Kas Teie arvates peab tasakaalus riigieelarve olema valitsuse eesmärgiks?“ 79 protsenti vastas sellele küsimusele “jah” või “pigem jah”, 12 protsenti “pigem ei” või “ei” ning kaheksa protsenti ei osanud oma seisukohta öelda.

Teaduse rahastamise teemal paluti inimestel öelda: “Kas teaduse rahastamist peaks tõstma ühe protsendini SKT-st isegi siis, kui see suurendab riigieelarve puudujääki?” 66 protsenti vastas sellele küsimusele “jah” või “pigem jah”, 20 protsenti “pigem ei” või “ei” ning 14 protsenti ei osanud oma seisukohta öelda.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.