Kust ja kuidas lapsed ning noored suvel tööd leiaks?

Need valdkonnad, kus noored tavaliselt suveks tööd leidsid, said koroonakriisis kõige valusamalt pihta.Foto: Shutterstock

Suur suvi on viimaks käes, koolid läbi ja paljud teismelised otsivad võimalusi veidi taskuraha teenida. Mõni lepib sellega, et saab vanematelt aiamuru niitmise eest viieka, mõni aga tahaks toekamat teenistust. 

Paraku polegi noortel töö leidmine praegu kuigi lihtne, sest koroonakriis puudutas kõige valusamalt just neid valdkondi, kus noored varem tööd said, ütles Eesti Töötukassa kommunikatsioonijuht Annika Koppel.

„Kõige rohkem on aasta jooksul töötuna arvele tulnud 16-29-aastased noored märkinud oma viimase ametikohana klienditeenindaja, kokk, ettekandja-kelner, müüja-kassapidaja, ehituse abitööline,“ tõdes Koppel.

Kriisi tõttu on noortel ka suveperioodiks hooajalist tööd leida keerulisem kui varem. „Sellest hoolimata julgustame igal juhul noori suveks tööd otsima või proovima näiteks vabatahtlikutööd, töövarjuks olemist või muud praktiliste kogemuste omandamise võimalust, kui sel aastal palgatööd ei leia,“ ütles Koppel. Hiljem saab kõik CV-sse panna ja see paistab tulevikus ka tööandjale silma. Igasugune töökogemus on parem kui kogemuse puudumine.

Kui on soov teha tööd palga eest, siis soovitab töötukassa kindlasti uurida sõpradelt ja tuttavatelt, kas kellelgi on tööd pakkuda. Võib juhtuda, et mõne sõbra ema või isa otsib enda ettevõttesse mingiks perioodiks inimesi appi. 

„Tööpakkumisi võib otsida töötukassa portaalist ja suurematest töövahendusportaalidest nagu cvkeskus.ee, cvonline.ee, Goworkabit ning paljud teised, kuid kahjuks alaealistele mõeldud tööpakkumisi väga palju ei ole,“ tõdes Koppel. „See on eelkõige sellepärast, et alaealistel on töötamise osas rohkem piiranguid kui täisealistel. Mõned suuremad toidupoed või tanklaketid võtavad küll alaealisi tööle, kuid veebist on selliseid tööpakkumisi pigem raske leida.“

Tööd aitab leida see, kui kirjutada või helistada ise sobivale tööandjale või minna kohale ja anda enda töösoovist teada. Mitmed ettevõtted on võtnud alaealisi noori tööle siis, kui nad ise on asjalikud ja näitavad üles huvi.

Paljud tööandjad otsivad töötajaid ning paljud inimesed otsivad tööd sotsiaalmeedia abil, rääkis Koppel. On erinevaid töövahendusgruppe Facebookis ja mujal. Tähtis on olla aktiivne ning enda töötamise soovist märku anda.

Suvevaheajal korraldab enamus omavalitsusi õpilasmaleva rühmasid, kuhu noored saavad kandideerida. See on väga hea võimalus saada esimene töökogus ja ka uusi sõpru. Malevate kohta saab infot valla või linna noorsootöötajatelt.

Kokkuvõtteks:

  • noorematel kui 13-aastane tuleks tööotsinguil alustada lähisugulastest ja tuttavatest;
  • 13-15-aastastel on kõige parem võimalus leida tööd tutvuste või õpilasmaleva abil;
  • 16-18-aastasi ootavad juba erinevad ettevõtted, näiteks kaubandus- ja toitlustusettevõtted. On kuulutusi, kus otsitakse tööle inimesi alates 18. eluaastast. Sulgudesse on lisatud, et kui on hakkaja noor, siis võib olla ka noorem; 
  • kõige olulisem on olla ise hakkaja ja alustada otsingutega juba varakult.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.