Kuus soovitust isiklike rahaasjade korrastamiseks enne talve saabumist

Foto: Shutterstock

Jälgige oma mobiilikasutust, müüge kasutuna seisvad asjad maha ning makske võlgu osade kaupa, soovitab Euroopa suurim krediidihaldusteenuste ettevõte Intrum inimestele, kes soovivad isiklikud rahaasjad korrastada veel enne, kui saabub suuremaid väljaminekuid nõudev jõulukingituste ja -pidude hooaeg.

Intrumi Euroopa tarbijate maksearuandest selgub, et jõulud ja aastavahetus panevad inimeste finantsid tõsiselt proovile: ligi neljandik eestlasi tunnistab, et jaanuar on neile rahaliselt kõige raskem kuu, kuna jõulukingitustele kulus planeeritust rohkem ning raha oli raske leida. Kindlasti peab seda silmas pidama järgmiste pühade eel, et hoida kulutusi endale sobivana.

„Kuigi jõulud on alles kahe kuu pärast, muretsevad paljud inimesed juba praegu suure augu tõttu, mille pühadeperiood võib nende isiklikku eelarvesse jätta. Eelseisvad jõulumüügid ja pühade planeerimine võivad kergendada märkimisväärselt rahakotti ja mõne ajada isegi võlgadesse. Et seda ei juhtuks, tuleb juba praegu mõelda, kuidas oma rahaasjad enne talve korda seada,“ ütleb Intrumi Baltikumi tegevdirektor Ilva Valeika.

Intrumi rahandusspetsialistid on koostanud nimekirja kuuest lihtsast isikliku finantsjuhtimise näpunäitest, mida igaüks võiks jälgida.

  • Omage oma rahalisest seisust ülevaadet. Enamikul pankadel on veebikeskkond, kus saate oma rahaasju mugavalt korraldada ja jälgida. See on suurepärane võimalus võtta kulud kontrolli alla ja pannes oma rahaasjus paika prioriteedid, leides üles need valdkonnad, mille peale kulub tarbetult suuri summasid.
  • Muutke eelarve jälgimine lõbusaks. See võib olla kõige imelikum soovitus, kuid see toimib pikemas perspektiivis suurepäraselt. Siis on lihtsam saada ülevaade sellest, millele te ühes kuus tegelikult kulutate ja kus oleks võimalik raha kokku hoida.
  • Makske võlgu osade kaupa. Pikemas perspektiivis võib võlgade mittemaksmine kulukaks osutuda, seega võtke viimases hädas olles siiski oma võlausaldajatega ühendust ja vaadake, kas jõuate kokkuleppele. Kui peaksite sellegipoolest saama võlanõude, on oluline, et võtaksite seda tõsiselt. Võimaluse korral makske kogu summa korraga ära või võtke meiega ühendust ja me proovime koos lahenduse leida.
  • Jälgige oma mobiilikasutust. Mobiiltelefoni kasutamisest võib kergesti saada see nn must auk, kuhu raha kaob. Lisaks paketitasule maksate ka allalaaditud rakenduste, rändluse, parkimise jm lisade eest. Varjatud kulud nagu tellimused ja e-kaubandus on veel ühed näited. Võtke oma telefonikulud kontrolli alla ja uurige arveid. Kindlasti võrrelge mobiilipakettide hindu.
  • Võimaluse korral kasutage püsimaksete ja e-arvete eeliseid. Intresside ja võlanõuete vältimiseks makske arved alati õigel ajal. Kui peaksite siiski saama võlanõude, on oluline, et võtate probleemi lahendamiseks võimalikult kiiresti ühendust inkassofirma või võlausaldajaga.
  • Müüge kasutuna seisvad asjad maha ja ostke edaspidi kasutatud asju. Tehke kevadpuhastus oma sahtlites ja kappides. Kõigil on midagi, mida nad enam ei vaja, ja raha juurdesaamiseks võite ebavajalikud asjad internetis maha müüa. Samamoodi võite teiste kasutatud asjade hulgast leida endale vajalikke esemeid. Otsige esmalt alati järelturult. Võite säästa palju raha, kui ostate kasutatud jalgratta, diivani või aiamööbli.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.